Fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego, który w tym roku jest lekturą Narodowego Czytania, rozbrzmiały w czwartek, 5 września w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Utwór wielkiego romantyka nic nie stracił na aktualności.
Wraz z członkiem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Andrzejem Prusiem, dyrektorem biblioteki pedagogicznej – Sylwestrem Kasprzykiem oraz przedstawicielami Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego pochyliliśmy się na wielkim dramatem Juliusza Słowackiego – wydanym w 1834 r. w Paryżu „Kordianem”. Najważniejsze fragmenty utworu, w tym m. in. monolog bohatera na Mont Blanc, nic nie straciły na swojej aktualności.
– Jak uboga byłaby nasza historia i literatura gdyby nie romantyczni twórcy, którzy pozwolili nam przetrwać lata niewoli i zagrzewali naród do walki o niepodległość – mówił Andrzej Pruś.
Dyrektor Kasprzyk podkreślił, że czwartkowe wydarzenie to nie jedyny wkład biblioteki pedagogicznej w Narodowe Czytanie, bowiem wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego przygotowujemy film, który swoją premierę będzie miał w sobotę, 7 września w mediach społecznościowych.
“Kordian” – to jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury, którego bohater na oczach czytelników z nieszczęśliwie zakochanego młodzieńca przemienia się w narodowego bojownika, planującego zamach na cara Mikołaja I. Dramat stał się istotnym głosem w dyskusji o najważniejszych sprawach narodu, szczególnie w kontekście zakończonego klęską Powstania Listopadowego.
Warto przypomnieć, że „Kordian” ukazał się anonimowo, co sprawiło, że z początku wielu czytelników przypisywało autorstwo dzieła Adamowi Mickiewiczowi. Sam Słowacki cieszył się z takiego obrotu sprawy, umacniając się w przekonaniu o wysokiej randze swojego utworu. Po opublikowaniu dramatu ukazała się w prasie tylko jedna recenzja poświęcona utworowi, w Królestwie Polskim książka była zakazana przez władze carskie, a w Krakowie była przedmiotem policyjnego dochodzenia.
Podczas czwartkowego wydarzenia przeczytaliśmy również list Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, inicjatora Narodowego Czytania.
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – czytamy w przesłaniu Prezydenta.
Przygotowała Agata Niebudek-Śmiech
Narodowe czytanie “Kordiana” Juliusza Słowackiego…