Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który przypada w październiku, to doskonała okazja do tego, by zachęcić dzieci do zaprzyjaźnienia się z książkami. Z ciekawymi inicjatywami wychodzi staszowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych – to główny cel spotkania w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Osieku. Podczas lekcji lekcji prowadzonej przez nauczycieli-bibliotekarzy ze staszowskiej filii biblioteki pedagogicznej uczniowie kl. III poznali proces tworzenia książki oraz jej budowę. Rozwiązywali zagadki, dopasowywali do tytułów książek przedmioty wyciągane z bajkowego worka.
Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie stworzyły plakat, poświęcony zasadom dbania o książki.
Uczniowie ze szkoły w Osieku gościli również 16 października w filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Staszowie. Inspiracją do zajęć była książka autorstwa Iwony Pietrzak-Płachty „Wypożyczalnia skrzydeł” z ilustracjami Matyldy Koneckiej. Ta przepiękna opowieść ukazuje magię i moc drzemiącą w czytaniu.
Uczniowie z ciekawością i zaangażowaniem uczestniczyli w lekcji. Zajęcia z edukacji czytelniczej zawsze są zachętą do częstszych kontaktów dzieci z książką.
Filia w Staszowie kontynuuje również zajęcia w ramach programu biblioterapeutycznego „Kolorowy świat emocji” w grupie Odkrywców w Przedszkolu w Jurkowicach.
16 października na podstawie opowiadania „Czy trzeba się bać stracha na wróble” Elżbiety Świeżakowskiej-Bielak i bajki Tima Prestona „Strach na wróble” nauczyciele-bibliotekarze rozmawiali o strachu. Dzieci chętnie opowiadały czego się boją i co się dzieje z ich ciałem, gdy czują strach. Przedszkolaki stworzyły walizki sposobów na strach, poznając tym samym metody zwalczania lęku. Zajęcia zakończyliśmy szczelnie zamykając wszystkie strachy w „Słoiku strachów”.
Wykorzystując właściwą literaturę biblioterapeutyczną oraz ciekawe metody pracy warto wspierać dzieci w oswajaniu z różnego rodzaju lęków.