Czym jest fake news, jak go rozpoznać i jak nie dać się nabrać na informację, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – o tym rozmawiano podczas spotkania w ramach sieci współpracy, które odbyło się 17 października w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie.
Robert Karpiński z pińczowskiej filii biblioteki pedagogicznej zaprezentował bibliotekarzom Biblioteki Miejskiej i jej filii w Gackach, Kozubowie, Szarbkowie i Szkole Podstawowej w Młodzawach zagadnienia związane z fake newsami i podpowiadał, jak skutecznie się przed nimi chronić. Spotkanie odbyło się w ramach sieci współpracy
Prowadzący wyjaśnił czym jest fake news, jakimi cechami się charakteryzuje i w jakich dziedzinach występuje najczęściej. Stwierdził, że niekoniecznie musi to być słowo pisane, ale też obraz, grafika, zdjęcie lub odpowiednio zniekształcony film. Omówił także zagrożenia związane z rozpowszechnianiem fake newsów. W dalszej części zajęć prowadzący zaprezentował rodzaje i podział fake newsów pod względem występowania, stopnia zniekształcenia i intencji autora. Omówił również sposoby, za pomocą których można rozpoznawać fałszywe informacje. Poszczególne etapy prezentacji były przeplatane przykładami fake newsów z sieci. Robert Karpiński na wspomnianych przykładach wyjaśniał, na czym polega dany fake news oraz że często prawdziwe informacje są łączone z fałszywymi, aby uwiarygodnić te zniekształcone. Pokazał, że wpływają one na emocje odbiorców i są przez nich powielane bez głębszej refleksji.
Uczestnicy spotkania mieli okazję dostrzec, że zniekształcone treści mogą powstawać nie intencjonalnie, ale w wyniku pomyłek lub błędów autora. Ukazane przykłady wskazały, że warto zwracać uwagę na szczegóły takie jak nazwy miejscowości, produktów czy brak ważnych informacji np. dat. Warto również dokładnie przyglądać się zdjęciom lub filmikom, ponieważ można na nich dostrzec szczegóły, które mogą nam pomóc odkryć czy dana informacja jest fake newsem czy też nie. Na pewno nie należy w tej ocenie kierować się emocjami.