Dwie lekcje dotyczące powstańczego zrywu z 1944 r. odbyły się 16 października w w Szkole Podstawowej w Zagości.
Podczas dwóch lekcji Robert Karpiński – nauczyciel-bibliotekarz pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach przypomniał wiersz pt. „Bez imienia” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w czwartym dniu powstania w obronie Pałacu Blanka.
Zajęcia przeprowadzono w ramach przygotowań do Powiatowego Konkursu Historycznego „Powstanie Warszawskie – 1944 r.”, organizowanego przez Filię PBW w Pińczowie z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Prowadzący oparł swój przekaz do młodzieży na prezentacji przygotowanej wspólnie z nauczycielem Filii PBW w Pińczowie, historykiem Marcinem Salamonem. W pierwszej części przedstawił początek II wojny światowej, okres okupacji, represje niemieckie i przyczyny, które doprowadziły do wybuchu powstania, z uwzględnieniem akcji „Burza”.
Podczas drugiej lekcji uczniowie dowiedzieli się, jak przebiegały walki w stolicy, jaki był stosunek aliantów i Józefa Stalina do powstania, w jaki sposób sojusznicy Polski starali się wesprzeć powstańców oraz jakie represje zastosowali niemieccy okupanci wobec ludności stolicy. Na zakończenie Robert Karpiński przedstawił warunki kapitulacji, losy powstańców i ludności cywilnej oraz miasta Warszawy po kapitulacji powstania. Zaprezentował także fragmenty polskich filmów dotyczących tego wydarzenia. Ważnym elementem lekcji była mini-ekspozycja książek ze zbiorów biblioteki.