Historyczne zmagania w pińczowskiej filii

Historyczne zmagania w pińczowskiej filii

85 uczniów z 13 szkół podstawowych uczestniczyło w Powiatowym Konkursie Historyczno-Czytelniczym „Powstanie Warszawskie – 1944 r.”, którego organizatorem była pińczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Do finału stanęli najlepsi z najlepszych.

29 października w siedzibie pińczowskiej filii biblioteki pedagogicznej odbył się finał VI Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego „Powstanie Warszawskie – 1944 r.”, który zorganizowano z okazji 80. rocznicy tej największej i najdłuższej bitwy partyzanckiej II wojny światowej. Do konkursu zgłosiło się 13 szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego (z ogólnej liczby 17 placówek), w których do etapu szkolnego konkursu przystąpiło 85 uczniów. Do finału z każdej szkoły zakwalifikowali się tylko zwycięzcy, zaś ze szkół pińczowskich zdobywcy dwóch pierwszych miejsc.

We wtorkowe przedpołudnie przybywających do biblioteki finalistów i ich opiekunów przywitały rozlegające się w tle dźwięki piosenek powstańczych. Scenerię uzupełniał przechadzający się „mały powstaniec” – czternastoletni Antoni Salamon, miłośnik historii, artefaktów historycznych a zarazem członek jednej z regionalnych grup rekonstrukcyjnych, prywatnie syn nauczyciela pińczowskiej filii, Marcina Salamona. Ubrany w oryginalny niemiecki hełm z biało-czerwoną opaską, spodnie wojskowe z września 1939 r. i połyskujące oficerki, z przewieszoną przez ramię plastikową repliką niemieckiego karabinu MP 40, w mundurze spiętym pasem z przyczepionymi ładownicami i zatkniętą zań repliką handgranatu oraz założoną na przedramieniu opaską w narodowych barwach z napisem „AK” przechadzał się po holu wśród zebranych uczniów i nauczycieli. To wszystko nadawało imprezie niepowtarzalnego klimatu i było znakomitym uzupełnieniem konkursowych zmagań.

Zwyciężczynią konkursu została Anna Rasińska ze Szkoły Podstawowej w Złotej. To już trzecia wygrana ósmoklasistki w organizowanych przez pińczowską bibliotekę konkursach. Uczennica zwyciężyła również jesienią 2023 r., kiedy tematem konkursu były wojny polsko-krzyżackie, była też najlepsza wiosną 2024 r., gdy konkurs sprawdzał wiedzę o szlaku bojowym armii generała Władysława Andersa.

Drugą lokatę zajął Bartosz Sasiński ze Szkoły Podstawowej w Górach – regularnie plasujący się w czołówce w poprzednich edycjach. Trzecie miejsce zdobyła Lena Wleciał ze Szkoły Podstawowej w Kijach.

Warto dodać. że finał konkursu był zwieńczeniem kilkutygodniowych przygotowań uczniów do eliminacji szkolnych i etapu finałowego, który obejmował kilkanaście dwugodzinnych lekcji historyczno-bibliotecznych prowadzonych przez Marcina Salamona i Roberta Karpińskiego. W zajęciach uczestniczyło ogółem 446 uczniów i nauczycieli. Celem lekcji nie było tylko przygotowanie uczniów do konkursu, ale także popularyzacja wiedzy na temat Powstania Warszawskiego wśród szerszego grona dzieci i młodzieży.

LAUREACI KONKURSU:

1. Anna Rasińska (SP w Złotej – klasa VIII) – 44,5 pkt,

2. Bartosz Sasiński (SP w Górach – klasa VIII) – 41,5 pkt,

3. Lena Wleciał (SP w Kijach – klasa VIII) – 40 pkt,

4. Katarzyna Adamczyk (SP nr 1 w Pińczowie – klasa VIII) – 39 pkt,

5. Nikola Tracz (SP w Gackach – klasa VI) – 38,5 pkt,

6. Szymon Kałuża (SP w Kozubowie – klasa VIII) – 36 pkt,

7-8. Zuzanna Ostrowska (SP w Działoszycach – klasa VIII) – 34 pkt,

7-8. Franciszek Wojciechowski (SP nr 1 w Pińczowie – klasa VI) – 34 pkt,

POZOSTALI FINALIŚCI (KOLEJNOŚĆ AFABETYCZNA):

• Kamila Ciesielska (SP w Sędowicach – klasa VII)

• Bartłomiej Różycki (SP w Dzierążni – klasa VII),

• Paulina Sumera (SP w Stępocicach – klasa VII),

• Michał Śliwa (SP w Michałowie – klasa VII)

• Wiktoria Wątroba (SP w Młodzawach – klasa VI)

Uczestników, którzy zajęli miejsca I-VIII, uhonorowano nagrodami książkowymi o tematyce historycznej ufundowanymi przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Gustawa Hrlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Nauczyciele-bibliotekarze pińczowskiej filii PBW w Kielcach: Robert Karpiński, Marcin Salamon i Ewelina Sokołowska składają podziękowania wszystkim nauczycielom za udział ich uczniów w konkursie, zaangażowanie w ich przygotowanie i dotychczasową współpracę. Składamy podziękowania Agnieszce Szymańskiej i Agnieszce Pasternak (SP nr 1 w Pińczowie), Grażynie Zachariasz (SP w Złotej), Beacie Janiszewskiej (SP w Stępocicach), Jolancie Pikus (SP w Michałowie i SP w Sędowicach), Agnieszce Śliwie (SP w Węchadłowie), Emilii Bakalarz (SP w Górach), Annie Kuśpiel (SP w Działoszycach i SP w Dzierążni) oraz Edycie Kucharskiej (SP w Gackach). Dziękujemy także Panom: Bogdanowi Skrobiszowi (SP w Kijach), Marcinowi Strączkowi (SP w Kozubowie) i Sylwestrowi Walaskowi (SP w Młodzawach).

Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, zarówno na etapie szkolnym jak i w finale. Życzymy dalszego rozwijania pasji i zainteresowań oraz kolejnych sukcesów.

Składamy także podziękowania dyrektorowi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Panu Sylwestrowi Kasprzykowi za wsparcie w organizacji konkursu.

Dziękujemy również dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie Pani Agnieszce Kucybale za udostępnienie czytelni, w której nauczyciele i rodzice mogli miło spędzić czas w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie konkursowych zmagań.

Robert Karpiński

Marcin Salamon

Ewelina Sokołowska