O bezpiecznych relacjach

O bezpiecznych relacjach

Zajęcia czytelniczo-profilaktyczne „Dlaczego nie można ufać obcym?” zorganizowała w ramach projektu bajkoterapeutycznego „Bajka najlepszym lekarstwem na smutek i nie tylko” buska filia biblioteki pedagogicznej.

W chwili, gdy dziecko zaczyna już samodzielnie chodzić do szkoły, wychodzić na plac zabaw czy zostawać samo w domu, niezmiernie ważne jest, aby znało zasady bezpiecznych relacji z otoczeniem i kontaktowania się z innymi. Rolą rodziców oraz nauczycieli jest, aby rozmawiać z dziećmi o możliwych zagrożeniach, uświadamiać, co może im grozić ze strony nieznajomych, nauczyć ostrożności w kontaktach oraz właściwego reagowania w sytuacjach realnego zagrożenia.

Tym właśnie zagadnieniom poświęcone były zajęcia, które 6 listopada Ewa Tarapata, nauczyciel bibliotekarz buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, przeprowadziła wśród uczniów klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju.

Podczas spotkania drugoklasiści z zapartym tchem wysłuchali bajki pt. „Czerwony Kapturek”, po której wywiązała się dyskusja na temat nakazu mamy, aby dziewczynka nie rozmawiała z nikim w drodze do babci oraz konsekwencjach złamania tego zakazu.

Dzieci, oglądając ilustracje z określonymi codziennymi sytuacjami m.in. na placu zabaw i w drodze do szkoły, podawały przykłady zachowń zabronionych w kontaktach z obcymi ludźmi. Na zakończenie zajęć uczniowie wypełniali karty pracy, uzupełniając luki w tekście, dotyczące zachowania się w określonych codziennych sytuacjach.

– Celem zajęć było utrwalenie wśród dzieci zasad zachowania i postępowania, których należy przestrzegać w stosunku do obcych ludzi np. w parku, czy też pozostając samemu w domu, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, mogących wypływać z kontaktów z obcymi osobami, uczulenie na nieufność w stosunku do obcych ludzi, budowanie postaw asertywnego zachowania się w kontaktach z ludźmi oraz budzenie pasji czytelniczej poprzez zapoznanie z bajką o „Czerwonym Kapturku”.