W piątek 15 listopada kierownik pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Robert Karpiński przeprowadził trzy lekcje biblioteczne w Szkole Podstawowej w Michałowie. Dotyczyły one legend pińczowskich. Zajęcia zostały przeprowadzone osobno dla klas: czwartej, piątej i szóstej. Nauczyciel rozpoczął od przypomnienia krótkiej historii Pińczowa w okresie średniowiecza i przypomniał definicję „legendy”. Następnie uczniowie poznali legendy, które wyjaśniają w jaki sposób powstała osada, która później w wyniku lokacji miasta stała się Pińczowem.
Dwie z przytoczonych legend dotyczą nazwy miasta. W jednej z nich jest mowa o rycerzu, który spotyka pięć sów, w drugiej natomiast taką samą liczbę nocnych ptaków spotyka pustelnik. Od liczby sów wywodzi się nazwa stolicy Ponidzia.
Z kolejnego przytoczonego przekazu uczniowie dowiedzieli się, skąd pochodzi nazwa rzeki Nida. Legenda mówi, że rzeka otrzymała ją na cześć nieszczęśliwie zakochanej dziewczyny, a herb miasta, czyli rozdwojona strzała związana jest z historią miłosną kupca do dziedziczki zamku. Młodzi zakochani walczyli o swoją miłość z przeciwnościami losu, musieli pokonać pewne trudności, jednak opowieść kończy się szczęśliwie.
Kolejne trzy legendy dotyczyły powstania herbów trzech rodów szlacheckich, których przedstawiciele w dawnych czasach byli właścicielami Pińczowa. Były to rodziny Oleśnickich, Myszkowskich i Wielopolskich, zaś ich herby to kolejno: Dębno, Jastrzębiec i Starykoń. Legendy dotyczące dwóch pierwszych herbów związane były z napadami Tatarów na ziemie polskie i fragmentem Gór Świętokrzyskich – Świętym Krzyżem i Łysą Górą. Trzecia legenda opowiada o trzech braciach, których poróżnił podział majątku. Ostatecznie wszystkie historie skończyły się happy endem.
Prowadzący wykorzystał w trakcie zajęć prezentację multimedialną własnego autorstwa oraz książki z zasobów biblioteki. Ogółem w trzech lekcjach wzięły udział 63 osoby.
Dziękujemy polonistkom ze Szkoły Podstawowej w Michalowie, p. Agnieszce Śliwie i p. Marcie Kuli oraz dyrektor placówki p. Edycie Zych za zaproszenie i dotychczasową współpracę.
Marcin Salamon
Robert Karpiński
Lekcje o legendach pińczowskich w szkole podstawowej