„Moje tu i teraz – siła książek we wzmacnianiu rezyliencji” – Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy – takie hasło przyświecało spotkaniu “Sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy”, które odbyło się 18 listopada w staszowskiej filii biblioteki pedagogicznej.
Spotkanie miało na celu omówienie roli literatury w kształtowaniu i wzmacnianiu rezyliencji, czyli zdolności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.
Szkolenie przeprowadziła Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektor Biblioteki Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zwróciła ona uwagę, że rezyliencja jest kluczowa w kontekście współczesnych wyzwań, takich jak kryzysy społeczne, emocjonalne, czy zdrowotne, w związku z czym rola biblioteki i nauczycieli bibliotekarzy w jej wzmacnianiu jest nieoceniona.
Barbara Bakalarz-Kowalska zaprezentowała swoje rekomendacje książkowe, które można wykorzystać w pracy z uczniami, zwracając uwagę na ich walory edukacyjne, wychowawcze i terapeutyczne. Wśród omawianych tytułów znalazły się m. in. książki pomagające w przepracowaniu trudnych emocji (np. strachu, złości, smutku), jak również te, które uczą wytrwałości, odwagi w pokonywaniu trudności czy budowaniu pozytywnego obrazu siebie. Po prezentacji uczestnicy spotkania przeszli do części warsztatowej.
Spotkanie “Sieci współpracy” okazało się bardzo owocne. Uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami i pomysłami na wykorzystanie literatury w pracy z dziećmi i młodzieżą w kontekście wzmacnianiu rezyliencji.
Monika Stemplewska