„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” – tak pisał w jednej z fraszek Jan Kochanowski. O tym wszystkim podczas spotkania w pińczowskiej filii biblioteki pedagogicznej, które odbyło się 21 listopada, opowiedziała Marzena Schultz.
Kiedy zdrowie się zepsuje, to narzekamy. Wówczas powinniśmy sobie zadać pytanie, czy wcześniej coś zrobiliśmy, aby nasze zdrowie było w lepszej kondycji? Czy odżywialiśmy się dobrze i dostarczaliśmy właściwe składniki odżywcze do naszego organizmu? O tym wszystkim podczas drugiego czwartkowego spotkania opowiedziała Marzena Schultz, ekspertka ds. zdrowia publicznego. Tym razem skoncentrowała się ona na przybliżeniu słuchaczom tego, co konkretnie powinno się znaleźć na naszym talerzu, jak należy zbilansować posiłek, aby być zdrowym, mieć odporność i siłę na cały dzień.
– Na naszym talerzu nie musi znaleźć się mięso. Można je zastąpić innymi produktami roślinnymi. Bardzo dobre dla naszego organizmu są kiszonki. Mają bardzo dużo odżywczych substancji – powiedział nasz gość. – To co w innych krajach uchodzi za zepsute jedzenie, w naszej polskiej kuchni od wieków jest spożywane. Przecież kiszone ogórki, czy kapustę znają wszyscy i chyba przyznają rację, że jest bardzo smaczna.
W prelekcji nie zabrakło również garści informacji o cukrach prostych i złożonych. Wszelkiego rodzaju słodycze, ciasta, bułeczki, napoje w kartonikach i nie tylko, fast foody są szkodliwe dla naszego zdrowia. Zwłaszcza jeśli znajduje się w nich fruktoza, która jest jedną z bardziej szkodliwych substancji dla naszego zdrowia.
Przede wszystkim powinniśmy jeść więcej owoców i warzyw, których w naszym jadłospisie powinno być ¾, a owoców ¼. Oczywiście do tego dochodzą też i inne produkty. Spotkanie było bardzo ciekawe, owocne i poparte fachową literaturą, ponieważ prelegentka zaprezentowała również książki i inne materiały dotyczące zdrowego odżywiania się.
Kolejne spotkania zaplanowane jest na grudzień. Mamy nadzieję, że skorzysta z nich jeszcze więcej osób. Będzie to okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat zdrowego odżywiania.
Robert Karpiński