Uwolnij rękę od smartfona

Uwolnij rękę od smartfona

Jak nie wpaść w pułapkę uzależnienia od smartfonów – o tym rozmawialiśmy w czwartek, 28 listopada z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie.

Fonoholizm to realny problem, który dotyka osoby ze wszystkich grup społecznych i wiekowych. Jest to także bez wątpienia zagadnienie, o którym nadal mówi się zbyt mało. O uzależnieniach od smartfonów rozmawiał z uczniami dwóch klasach czwartych Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie nauczyciel filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. G. Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach – Marcin Salamon.

Omawiając skutki nadmiernego korzystania ze smartfonów starał się on uświadomić młodzieży, iż prowadzi to m.in. do zaniedbywania obowiązków rodzinnych, szkolnych i zawodowych, izolacji społecznej, zmniejszenia empatii i umiejętności interpersonalnych, braku pasji, zainteresowań i aktywności fizycznej oraz szeregu innych negatywnych skutków w sferze psychicznej i zdrowotnej. Wskazał jednocześnie na błędy rodziców prowadzące do uzależnienia.

Podczas zajęć uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie uszeregować karteczki z pobudkami prowadzącymi do częstego korzystania przez nich ze smartfonów. Kolory kartek wskazywały na inną praprzyczynę fonoholizmu.

Na zakończenie prowadzący przedstawił sposoby na ograniczenie korzystania z urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu.

Robert Karpiński
Marcin Salamon