Od papirusa po programy komputerowe

Od papirusa po programy komputerowe

Odwiedziliśmy uczniów klasy IV i V Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach, by pokazać im jak na przestrzeni wieków zmieniał się warsztat pisarza.

3 grudnia Ewa Tarapata z buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego odkrywała wraz z uczniami sekrety warsztatu pisarza. Uczestnicy zajęć mieli okazję odkryć, jak wraz z postępem cywilizacyjnym, technologicznym i kulturowym zmieniały się podłoża i narzędzia służące do pisania oraz jak ewoluowało pismo od czasów prehistorycznych aż po nowoczesne technologie.

Podczas wirtualnej podróży po historii warsztatu pracy pisarza dzieci poznały różne podłoża, na których utrwalano słowa na przestrzeni wieków: od malowideł naskalnych, przez gliniane i drewniane tabliczki, następnie papirus i pergamin aż po papier i nowoczesne programy tekstowe.

W trakcie zajęć uczniowie poznali również różne narzędzia pisarskie: rylce, ptasie pióra, maszyny do pisania oraz różne rodzaje pisma: pismo klinowe, kipu, petroglify i pismo ręczne oraz dowiedzieli się jak w średniowieczu wyglądała pracy skrybów w skryptoriach, gdzie używali piór gęsich maczanych w atramencie.

Każdy z uczniów miał okazję spróbować swoich sił w pisaniu na różnych podłożach, przy użyciu różnych narzędzi: na glinie za pomocą drewnianego rylca, na pergaminie gęsim piórem maczanym w atramencie oraz na maszynie do pisania, co okazało się nie tylko edukacyjnym, ale i bardzo kreatywnym doświadczeniem.

– Mam nadzieję, że ta wirtualna podróż przez historię ewolucji warsztatu pisarza zachęci Was do dalszego odkrywania świata literatury i twórczości pisarskiej – powiedziała na zakończenie zajęć prowadząca Ewa Tarapata.

Ewa Tarapata