Z CUDZOZIEMCAMI O FONOHOLIZMIE

Z CUDZOZIEMCAMI O FONOHOLIZMIE

O fonoholizmie – problemie społecznym dotykającym nie tylko dzieci i młodzież, ale także osoby ze wszystkich grup wiekowych i zawodowych rozmawialiśmy z uczniami Centrum Kształcenia „Awans” w Pińczowie.

3 grudnia odwiedziliśmy uczniów Centrum Kształcenia „Awans” w Pińczowie. Nauczyciel z filii biblioteki pedagogicznej w Pińczowie – Marcin Salamon przeprowadził warsztaty na tentemat dla klas II i III o profilu „Technik informatyk/technik-logistyk”, do których uczęszczają uczniowie narodowości ukraińskiej, białoruskiej i kazachskiej. Uczestnicy obu lekcji mieli okazję poznać objawy fonoholizmu i jego konsekwencje psychiczne i zdrowotne. Prowadzący przytoczył także alarmujące statystyki oparte na fachowych badaniach socjologicznych.

W części warsztatowej uczniowie wykonywali w grupach i parach zadanie aktywizujące, polegające na uszeregowaniu osobistych pobudek prowadzących do nadmiernego korzystania ze smartfonów. Ćwiczenie pozwoliło jego uczestnikom poznać mechanizmy rozwoju uzależnienia. Końcowy etap lekcji dotyczył kształtowania zdrowych nawyków cyfrowych.

Robert Karpiński
Marcin Salamon