Powstaniu Warszawskiemu poświęcono wieczorne spotkanie z członkami Grupy Seniorów „Seniorita”, które odbyło się 3 grudnia w pińczowskiej filii biblioteki pedagogicznej.
Powstanie Warszawskie – wydarzenie sprzed 80 lat, które wciąż budzi wiele emocji i dyskusji ze względu na jego tragiczne konsekwencje. Wszystkie czynniki „za” i „przeciw” można zawrzeć w jednej konkluzji wypowiedzianej przez historyka Wojciecha Roszkowskiego: „Decyzja o podjęciu walki nosiła wszelkie cechy greckiej tragedii – każdy wybór był zły”.
Tematyce największej bitwy partyzanckiej II wojny światowej poświęcono wieczorne spotkanie z członkami Grupy Seniorów „Seniorita”, które odbyło się 3 grudnia. Nauczyciel pińczowskiej filii biblioteki pedagogicznej, historyk Marcin Salamon opowiedział zebranym o założeniach i przebiegu akcji „Burza”, sowieckich represjach, które po niej nastąpiły, przyczynach wybuchu Powstania Warszawskiego, jego przebiegu, reakcjach sojuszników i konsekwencjach w postaci strat ludzkich i materialnych. Prowadzący starał się także odpowiedzieć na pytanie: „Co by było, gdyby nie doszło do wybuchu powstania?”
W rozważaniu historii alternatywnej prowadzący oparł się na wcześniejszych doświadczeniach walk o miasta na Kresach Wschodnich – głównie Wilno i Lwów, gdzie Armia Czerwona nie była bierna jak w przypadku Warszawy, ale do pewnego momentu współdziałała z Armią Krajową. Swój wywód poparł przykładami Budapesztu i Wrocławia – miast, w których przed oblężeniem nie doszło do wybuchu powstań. a mimo to straty ludnościowe i materialne były zbliżone do tych odnotowanych w ogarniętej powstańczymi walkami stolicy.
Uczestnicy prelekcji mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej i fragmentów filmowych przybliżających realia walk powstańczych. Dziękujemy prowadzącemu Grupę Seniorów „Seniorita” Józefowi Zagórskiemu za zaproszenie i dotychczasową owocną współpracę.