Problemowi fonoholizmu poświęcono lekcję wychowawczą przeprowadzoną dla drugoklasistów z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Pińczowie 6 grudnia.
Smartfon – urządzenie ułatwiające życie, stwarzające wiele możliwości niedostępnych jeszcze kilka lat temu. To niewielkie narzędzie komunikacji przyczyniło się jednak także do powstania zjawiska masowego uzależnienia zwanego fonoholizmem, nazywanego plagą XXI wieku.
Wspomniane zagadnienie cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem nauczycieli jako tematyka lekcji wychowawczych. Z tego powodu nauczyciel pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. G. Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Marcin Salamon gościł po raz kolejny w Zespole Szkół Zawodowych w Pińczowie – tym razem w klasie II o profilu „technik informatyk”. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać mechanizmy rozwoju uzależnienia od urządzeń mobilnych, jego symptomy oraz konsekwencje zdrowotne i psychiczne – w wymiarze indywidualnym i społecznym.
W drugiej części lekcji uczniowie wykonywali w grupach zadanie aktywizujące polegające na ułożeniu karteczek z pobudkami prowadzącymi do częstego korzystania przez nich ze smartfonów. Prowadzący podsumował ćwiczenie wskazując, iż kolory kartek wskazują na inną praprzyczynę fonoholizmu. Dokonał omówienia każdej z nich.
Na zakończenie prowadzący przedstawił sposoby na ograniczenie korzystania z urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu. Młodzież wykazała się dużym zainteresowaniem i aktywnością podczas zajęć zgłaszając własne sugestie i spostrzeżenia.
Robert Karpiński, Marcin Salamon
Lekcja wychowawcza o smartfonie w Zespole Szkół Zawodowych w Pińczowie