Bałkańska poezja Vladana Stamenkovicia rozbrzmiewała w czwartek, 12 grudnia w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
– Nasze myśli są wierszami – to piękne przesłanie podarował gościom spotkania autorskiego, pochodzący z Belgradu serbski poeta, tłumacz, filolog i publicysta, autor tomików wierszy, który od ponad 30 lat mieszka w Polsce. Twórca opowiadał o swoim poetyckim warsztacie, znaczeniu literatury w jego życiu, słowiańskiej duszy, ale także o tym, jak ważne są słowa.
Gośćmi wydarzenia była m.in. młodzież z I LO im. Stefana Żeromskiego oraz studenci polonistyki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, którzy wspaniale interpretowali poezję naszego gościa. Wiersze poety czytała także Anna Zielińska-Brudek – prezes kieleckiego oddziału ZLP.
"Sobie napisz
i o sobie
Odetchnij
Poczekaj, aż wystygnie” – to tylko jeden z fragmentów wiersza Vladana Stamenkovica, poety, który jest również współautorem cyklu reportaży “Humanitarna wojna”. To wstrząsająca opowieść o nalotach wojsk NATO na Serbię w 1999 r., z których wyłania się obraz kraju zamienionego w imię politycznych celów w cmentarzysko. Tym wydarzeniom poeta poświęcił wiele wierszy, w tym m.in. zatytułowany “O zbędnym zmyśle”:
(...)Często jednak
gdy opowiadają mi o kolorach
nie uśmiecham się lecz się boję
Tego zielonego, szaro-zielonego,
w którym przez ledwie parę dni
leżałem w okopach.
Tego błękitu, który ostatnio ujrzałem
patrząc w górę i nasłuchując
świstu upadającego granatu.
Czerwieni, którą wyczułem pod palcami
za późno zasłaniając twarz.
Bieli, którą pachnie ten szpital polowy
też się boję.
Czerń tylko mnie uspokaja.
Otula ciepłem
każdej nocy.
Jak podkreśliła Marta Boszczyk, zastępca dyrektora biblioteki – spotkania z poezją dają czas na refleksję i zatrzymanie się w codziennym biegu. Dlatego biblioteka chętnie gości w swoich murach ludzi pióra.
Współorganizatorami spotkania byli: Związek Literatów Polskich – Oddział w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód.