W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

43 lata temu, 13 grudnia 1981 r., w Polsce wprowadzono stan wojenny. W czytelni filii biblioteki pedagogicznej w Sandomierzu przygotowano wystawę ze zbiorów biblioteki poświęconą temu wydarzeniu.

Po wprowadzeniu stanu wojennego władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Internowano działaczy NSZZ „Solidarność”, zawieszono prawa i swobody obywatelskie. Wprowadzenie stanu wojennego miało na celu zdławienie opozycji demokratycznej i obronę komunistycznego reżimu w PRL.

Władze komunistyczne rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i NSZZ „Solidarność”. Na podstawie dekretu o stanie wojennym zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie, wprowadzono tryb doraźny w sądach, zakazano strajków, demonstracji, milicja i wojsko mogły każdego legitymować i przeszukiwać. Wprowadzono godzinę milicyjną, na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka. Korespondencja podlegała oficjalnej cenzurze, wyłączono telefony, uniemożliwiając m.in. wzywanie pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Większość najważniejszych instytucji i zakładów pracy zmilitaryzowano.

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 r. W 2002 r. 13 grudnia ustanowiono Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W czytelni przygotowano wystawę ze zbiorów biblioteki.

Katarzyna Żakiewicz