Jak uniknąć uzależnienia od smartfonów – ten temat poruszyliśmy na spotkaniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pińczowie, we wtorek 14 stycznia.
Okazuje się, że fonoholizm to problem, który dotyka nie tylko osób młodych i w średnim wieku, ale także seniorów. Z tego powodu słuchacze pińczowskiego UTW wyrazili chęć udziału w prelekcji na temat wspomnianego uzależnienia. Zagadnienie omówił dla nich nauczyciel pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Marcin Salamon.
Prowadzący naświetlił problem, zarówno pod kątem jego przyczyn, jak i konsekwencji – społecznych, emocjonalnych i zdrowotnych. Przedstawił także dziesięć głównych objawów fonoholizmu, błędy wychowawcze rodziców przyczyniające się do utrwalenia uzależnienia u ich dzieci, rozmaite dane statystyczne oraz metody i techniki na ograniczenie używania smartfona. W trakcie prelekcji, w której uczestniczyło 26 osób, wykorzystał prezentację multimedialną własnego autorstwa oraz zaprezentował przykładowe publikacje na wspomniany temat.
.
Robert Karpiński
Marcin Salamon