Wirtualne podróże po Europie

Wirtualne podróże po Europie

Projekt edukacyjny „Podróże po Europie” realizowany przez buską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach wśród uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiślicy to znakomita inicjatywa, która ma na celu edukację na temat dziedzictwa cywilizacyjnego Europy oraz integracji Polski w strukturach Unii Europejskiej.

Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 16 stycznia, Ewa Tarapata zabrała uczniów w wirtualną podróż po czterech kluczowych miastach Polski: Gnieźnie, Krakowie, Warszawie i Gdańsku, ukazując im najważniejsze zabytki tych miast: zamki, pałace i kościoły, ale również związane z nimi legendy, co wzbogaciło ich wiedzę o lokalnej kulturze i historii.

Słuchając „Podania o Lechu”, uczniowie dowiedzieli się, co skłoniło Lecha do założenia państwa polskiego na równinie nad rzeką Wartą oraz skąd się wzięła nazwa miasta Gniezno. Z kolei słuchając legendy o „Przerwanym hejnale”, poznali tajemnicę urywanej melodii, granej z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Natomiast słuchając legendy pt. „Wars i Sawa” – poznali historię rybaka, który zakochał się w syrence oraz dowiedzieli się, jak doszło do powstania Warszawy. Ponadto uczniowie poznali polskie symbole narodowe, stanowiące dziedzictwo naszego kraju oraz najwybitniejszych polskich wynalazców oraz przedstawicieli z dziedziny nauki, literatury, malarstwa i muzyki.

Następnie Monika Zawierucha z EUROPE DIRECT Kielce zapoznała uczniów z historią Unii Europejskiej, jej symbolami oraz z instytucjami i organami Unii Europejskiej. Następnie przybliżyła uczniom drogę Polski do Unii Europejskiej oraz ukazała jak członkostwo Polski w tej wspólnocie wpłynęło na różne aspekty życia w naszym kraju, od gospodarki po kulturę i edukację.

Po przeprowadzonych zajęciach prowadzące ogłosiły konkurs pt. „Polska w Unii Europejskiej”, zachęcając wszystkich uczniów do licznego udziału w nim.

Pod koniec lutego zostaną przeprowadzone kolejne zajęcia w ramach tego projektu oraz nastąpi rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom. Czekamy z niecierpliwością na prace konkursowe i wyniki konkursu! – podsumowała zajęcia Ewa Tarapata.