Tysiąc lat. Bolesław Chrobry dał początek

Tysiąc lat. Bolesław Chrobry dał początek

„Milenium Królestwa Polskiego. 1025 – 2025” – taki tytuł nosi wystawa, którą można oglądać w holu przy wejściu do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. To hołd złożony tysiącletniej tradycji koronowanych głów naszego państwa.

W tym roku przypada 1000. rocznica koronacji pierwszych polskich monarchów. Bolesław Chrobry – syn pierwszego władcy Polski – Mieszka I włożył na swoją głowę koronę prawdopodobnie 18 kwietnia 1025 roku w Gnieźnie. Po jego rychłej śmierci, kilka miesięcy później, królewskie insygnia otrzymał jego syn – Mieszko II Lambert.

Do tych ważnych wydarzeń będziemy wracać w naszej bibliotece, a pierwszym, jubileuszowym akcentem jest wystawa „Milenium Królestwa Polskiego. 1025 – 2025”, na której prezentujemy nasze zbiory związane z rządami pierwszych Piastów. Dzięki niej możemy wyruszyć w podróż po średniowiecznej Polsce i dowiedzieć się jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego.

Na ekspozycji można znaleźć książki, m.in. datowane na drugą połowę XIX w. „Dzieje Królestwa Polskiego” Jana Albertrandego i „Dzieje Polski w dwudziestu czterech odsłonach” Kazimierza Góralczyka. Nie zabrakło także takich epokowych dzieł, jak „Polska Piastów” Pawła Jasienicy oraz beletrystyki (m.in. powieści Walerego Przyborowskiego i Antoniego Gołubiewa).

Odwiedzający naszą bibliotekę mogą również zapoznać się z grafikami, mapami oraz albumami obrazującymi dzieje pierwszej polskiej dynastii, a także grami planszowymi, przy których zarówno dzieci, jak i dorośli mogą miło spędzić wspólny czas i poznać historię swojej ojczyzny.

Wystawa czynna będzie do końca marca.

Agata Niebudek-Śmiech