Uzależnienie od smartfonów – zagrożenie rzeczywiste czy urojone? To zagadnienie poruszyliśmy we wtorkowe popołudnie 4 lutego na spotkaniu Klubu Seniorów „Seniorita”.
Problem fonoholizmu nie dotyczy tylko ludzi młodych. Okazuje się, że nawyki związane z nadużywaniem smartfonów mają także osoby w „jesieni życia”. Dlatego, podobnie jak trzy tygodnie wcześniej, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pińczowie, tak i teraz członkowie Klubu Seniorów „Seniorita” wyrazili chęć zorganizowania prelekcji na wspomniany temat. Zagadnienie tradycyjnie omówił nauczyciel pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Marcin Salamon. Spotkanie miało formę prelekcji i prezentacji multimedialnej.
Prowadzący przybliżył problem uzależnienia od urządzeń mobilnych poprzez pryzmat jego przyczyn oraz konsekwencji – społecznych, emocjonalnych i zdrowotnych. Przedstawił objawy fonoholizmu, dane statystyczne oparte na badaniach socjologicznych, błędy popełniane przez rodziców na tym polu oraz metody i techniki na ograniczenie używania smartfona. W spotkaniu wzięło udział 35 osób, które były bardzo zainteresowane tematem, dlatego w nieodległej przyszłości zaplanowano zbliżone tematycznie prelekcje pt. „Fake-newsy” i „Bańki informacyjne”.
Robert Karpiński
Marcin Salamon