O Katyniu dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Pińczowie

O Katyniu dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Pińczowie

Polscy bohaterowie z Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni – ich tragiczne losy były tematem spotkania z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Pińczowie, zorganizowanego w dniu 5 lutego w pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

Ofiary sowieckiego NKWD bestialsko wymordowane wiosną 1940 r. są decyzją Sejmu RP uznane Patronami 2025 r. Z tej okazji pracownicy pińczowskiej biblioteki pedagogicznej zorganizowali dwugodzinną lekcję dla osadzonych w miejscowym Zakładzie Karnym. Przybyli oni do biblioteki pod opieką wychowawcy kulturalno-oświatowego. Pierwsza część lekcji oparta była o okolicznościową wystawę wykonaną przez kierownika placówki Roberta Karpińskiego. Autor ekspozycji dokonał jej omówienia przybliżając losy ponad 22 tysięcy polskich oficerów, urzędników, lekarzy, księży i funkcjonariuszy KOP – od momentu pojmania przez Sowietów we wrześniu i październiku 1939 r., poprzez wielomiesięczny pobyt w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie aż do momentu masowych egzekucji dokonanych w kwietniu i maju 1940 r.

W drugiej części lekcji jej uczestnicy mieli okazję obejrzeć fragmenty filmowe przygotowane przez Marcina Salamona. Ukazywały one zarówno losy pomordowanych, odkrycie ich masowych grobów przez Niemców w kwietniu 1943 r. jak i próby zakłamywania prawdy o zbrodni przez władze PRL.

Środowe spotkanie stanowiło kontynuację współpracy pińczowskiej biblioteki pedagogicznej z Zakładem Karnym w Pińczowie. Na najbliższe miesiące zaplanowano kolejne wspólne przedsięwzięcia.

Marcin Salamon
Robert Karpiński