Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Pińczowie wraz z wychowawcami odwiedziła w środę 12 lutego pińczowską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Mieli oni okazję zapoznać się z dziejami konfliktu polsko-krzyżackiego w okresie od XIV do XVI wieku.
Środową lekcję dla pensjonariuszy miejscowego DPS przeprowadził nauczyciel-bibliotekarz a zarazem historyk Marcin Salamon. Miała ona formę dwugodzinnej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną. Tematykę spotkania wybrano z zaproponowanej oferty przez wychowawców. Prowadzący omówił okoliczności powstania Zakonu Krzyżackiego w Palestynie i jego zaproszenia do Polski w 1226 r. Następnie przedstawił szczegółowo przebieg konfliktu Polski z Zakonem, rozgrywającego się zarówno na polach bitew, w salach sądowych jak i na dworach królów i książąt.
Mówiąc o przebiegu konfliktu poruszył takie zagadnienia jak: zjednoczenie ziem polskich, utrata Pomorza, pokój w Kaliszu, unia w Krewie, bitwa pod Grunwaldem, wojna trzynastoletnia i hołd pruski a także całego szeregu zagadnień pobocznych i szczegółowych. Zaprezentował ponadto fragmenty filmowe związane z omawianą tematyką. Natomiast wykorzystana prezentacja multimedialna zawierała wiele materiałów ikonograficznych – głównie fotografii dzieł malarskich przedstawiających rozmaite wydarzenia historyczne.
Omawiane treści spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania. Pracownicy biblioteki wspólnie z wychowawcami DPS ustalili już tematykę kolejnych lekcji.
Robert Karpiński
Marcin Salamon