Przygotowujemy się do Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Czytelniczego „Bolesław Chrobry – pierwszy Król Polski”, który poprzedzi cykl lekcji popularyzujących postać tego wielkiego władcy.
„Pierwszy król to Bolek Pierwszy, zwany Chrobrym przez tutejszych” – tak kiedyś rapowali Sławomir Szczęśniak i Grzegorz Wasowski w swoim programie Komiczny Odcinek Cykliczny, prezentując PKP, czyli Poczet Królów Polskich. I rzeczywiście, Bolesław Chrobry był pierwszym twardzielem na polskim tronie.
Nie bał się nikogo, równo obdzielał razami swoich sąsiadów z zachodu i wchodu. Nie patrzył czy to król, cesarz czy zwykły książę. Bez sojuszników wygrał wojnę z Niemcami i z Rusią. Doprowadzał do skutku swoje ambitne plany. Wojna o Łużyce i Milsko toczyła się 16 lat i pomimo początkowych problemów Chrobry zdobył to, o co walczył.
Odniósł sukces w sprawie biskupa praskiego Wojciecha, kiedy misja chrystianizacyjna u plemienia Prusów poniosła porażkę. Wojciech zginął, ale Chrobry nie poddał się. Wykupił ciało biskupa i wkrótce zyskał relikwie świętego męczennika. Zjazd gnieźnieński w 1000 r. to kolejny przykład zdolności politycznych Bolesława Chrobrego – tym razem na polu dyplomacji.
Bolesław nie bał się też sięgnąć po najważniejsze trofeum jakim była królewska korona. Stało się to w 1025 r. W tym roku obchodzimy 1000. rocznicę tego wydarzenia. W związku z tym pracownicy pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach przygotowali Wojewódzki Konkurs Historyczno-Czytelniczy „Bolesław Chrobry – pierwszy Król Polski”. W ramach przygotowań do niego i popularyzacji wiedzy wśród szerokiego grona odbiorców rozpoczęli także serię lekcji dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego.
21 lutego nauczyciel-bibliotekarz Robert Karpiński odwiedził Szkołę Podstawową w Kozubowie, a 24 lutego – Szkołę Podstawową w Węchadłowie. Przeprowadził tam dwie dwugodzinne lekcje na temat postaci, życia i panowania Bolesława Chrobrego. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV-VIII. Wspomniane lekcje były połączone z wystawami książek i prezentacją multimedialną.
Nauczyciele pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach dziękują nauczycielom historii Agnieszce Śliwie i Marcinowi Strączkowi za zaproszenie i dotychczasową współpracę.
Robert Karpiński
Marcin Salomon