O antykomunistycznym podziemiu

O antykomunistycznym podziemiu

Prelekcję „Żołnierze Wyklęci – 1944-1963” wygłosił w poniedziałek, 3 marca w Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie nauczyciel pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, historyk Marcin Salamon.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VIII B i VIII C wraz z nauczycielami – Iwoną Plebańską i ks. Arturem Zakrzewskim. Przedsięwzięcie zorganizowano z okazji obchodzonego dwa dni wcześniej Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W trakcie prelekcji prowadzący przedstawił genezę narodzin podziemia antykomunistycznego w Polsce w końcowym okresie wojny, sylwetki kilkunastu dowódców oddziałów partyzanckich oraz ich losy, historię stoczonych bitew i potyczek oraz dane statystyczne dotyczące liczebności oddziałów leśnych i komunistycznych represji. Przekaz został wzbogacony prezentacją multimedialną. Tematyka dotycząca powojennego podziemia spotkała się z niemałym zainteresowaniem uczniów.  

Po zakończeniu prelekcji ósmoklasiści przeszli do holu biblioteki pedagogicznej, gdzie obejrzeli okolicznościową wystawę publikacji. Znalazły się na niej książki, gazety, czasopisma, plakaty i komiksy dotyczące powojennego podziemia niepodległościowego. Jej omówienia dokonał Marcin Salamon. Wystawę można oglądać do soboty 8 marca. 

Robert Karpiński