Buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach zakończyła realizację projektu edukacyjnego pt. „Podróże po Europie – poznajemy dziedzictwo cywilizacyjne wybranych krajów europejskich” wśród uczniów klas IV Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiślicy.
Partnerem projektu był EUROPE DIRECT Kielce, realizujący działania, których celem jest dostarczanie mieszkańcom województwa świętokrzyskiego rzetelnych informacji z zakresu wszystkich dziedzin działalności Unii Europejskiej. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w przedsięwzięciach, podczas których poznali dziedzictwo cywilizacyjne Europy na przykładzie wybranych państw o szczególnym znaczeniu w rozwoju cywilizacji europejskiej oraz historię Unii Europejskiej wraz z jej strukturą i celami oraz drogę Polski do UE i korzyści dla niej, wynikające z obecności w tej organizacji.
Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 16 stycznia, Ewa Tarapata z buskiej biblioteki zabrała uczniów w wirtualną podróż po czterech miastach Polski: Gnieźnie, Krakowie, Warszawie i Gdańsku, ukazując im najważniejsze zabytki tych miast i również związane z nimi legendy, wzbogacając tym samym ich wiedzę o lokalnej kulturze i historii. Ponadto uczniowie poznali polskie symbole narodowe, stanowiące dziedzictwo naszego kraju, najwybitniejszych polskich wynalazców oraz przedstawicieli z dziedziny nauki, literatury, malarstwa i muzyki.
Z kolei Monika Zawierucha, przedstawicielka EUROPE DIRECT Kielce zapoznała uczniów z historią Unii Europejskiej, jej symbolami oraz instytucjami i organami. Następnie przybliżyła im drogę Polski do Unii Europejskiej oraz ukazała jak członkostwo naszego kraju w tej wspólnocie wpłynęło na różne aspekty życia w naszym kraju, od gospodarki po kulturę i edukację, nawiązując do obchodów jubileuszu 20-lecia przystąpienia Polski do Wspólnoty.
Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się 27 lutego, Ewa Tarapata zabrała uczniów w wirtualną podróż po Grecji. Czwartoklasiści poznali symbole narodowe Grecji i jej historię, bogactwo kulturowe i wybitne postaci, wywodzące się ze Starożytnej Grecji, które wpłynęły na rozwój cywilizacji na całym świecie. Uczniowie poznali również najpiękniejsze miasta Grecji wraz z ich dziedzictwem cywilizacyjnym. Natomiast Monika Zawierucha podczas swojej prelekcji pt. „Państwa europejskie – śladami bajek i zabytków” zabrała uczniów w wirtualną podróż po wybranych krajach Unii Europejskiej (Francji, Danii, Niemcach, Włochach), ukazując ich dziedzictwo oraz bajki, wywodzące się z tych krajów.
Uwieńczeniem projektu był konkurs „Polska w Unii Europejskiej”, którego głównym celem było poszerzenie i utrwalanie wiedzy o Polsce i Unii Europejskiej, zapoznanie z symbolami, instytucjami i organami Unii Europejskiej.
W konkursie wzięło udział 15 uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością wykonali swoje projekty. Zadaniem uczestnika konkursu było przygotowanie w formie lapbooka pracy, prezentującej historię Unii Europejskiej, jej cele i instytucje oraz korzyści dla Polski z członkostwa w tej strukturze.
27 lutego w buskiej bibliotece nastąpiło uroczyste ogłoszenie oraz wręczenie laureatom i osobom wyróżnionym dyplomów oraz cennych nagród rzeczowych. Nagrody pocieszenia otrzymali również pozostali uczestnicy konkursu za trud włożony w przygotowanie prac. Nagrody rzeczowe ufundowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach oraz firma EUROPE DIRECT Kielce.
Ewa Tarapata