„Skazani na Shawshank”, „Potop”, „Człowiek z marmuru”, „Przełęcz ocalonych”, „Pianista”, „Panny z Wilka” – to filmy, które były tematem trzech dwugodzinnych spotkań z naszym udziałem zorganizowanych na przełomie lutego i marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie.
W pierwszej lekcji 27 lutego wzięli udział uczniowie klasy IV C o profilu humanistycznym, w drugiej odbytej 28 lutego – uczniowie klasy III D o profilu ogólnym i humanistycznym, zaś w trzeciej, mającej miejsce 4 marca, uczniowie klasy III B o profilu ogólnym. Lekcje na zaproszenie nauczycielki języka polskiego Sylwii Smaczyńskiej przeprowadził nauczyciel pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach – Marcin Salamon.
W trakcie wszystkich spotkań przybliżył on licealistom trzynaście wybranych produkcji filmowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Omówione rodzime dzieła to „Potop” (1974), „Ziemia obiecana” (1975), Wodzirej” (1977), „Panny z Wilka” (1979), „Człowiek z marmuru” (1976), „Człowiek z żelaza” (1981) i „Dzień świra” (2002). Spośród produkcji zagranicznych wybór padł na następujące filmy: „Dwunastu gniewnych ludzi” (1957), „Pole marzeń” (1989), „Skazani na Shawshank” (1994), „Forrest Gump” (1994), „Pianista” (2002) i „Przełęcz ocalonych” (2016).
Powyższe dzieła filmowe wybrano ze względu na zawarte w nich motywy, przydatne na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Znajomość kontekstów filmowych jest bowiem obecnie wymagana na egzaminie dojrzałości. Prowadzący omówił ich fabułę i przesłanie zachęcając do ich obejrzenia. W trakcie każdej lekcji wykorzystał prezentację multimedialną oraz wybrane fragmenty filmowe.
10 i 13 marca lekcje na temat kontekstów filmowych odbędą się w kolejnych klasach pińczowskiego „ogólniaka” – IV A i I B.
Dziękujemy nauczycielce języka polskiego -. Sylwii Smaczyńskiej i dyrektor LO w Pińczowie – Annie Golik za zaproszenie i dotychczasową współpracę.
Robert Karpiński
Marcin Salamon