Lew ryczący – tak nazwał Bolesława Chrobrego niemiecki kronikarz niemiecki Thietmar. Nie wzięło się to z niczego. Szesnaście lat polski książę walczył przeciw władcy Niemiec Henrykowi II, któremu służył kronikarz. O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Pińczowie.
Bolesław okazał się nie tylko świetnym wodzem. Wojnę, mimo dysponowania szczuplejszymi siłami, prowadził niezwykle skutecznie. Chociaż cały czas pozostawał stroną broniącą się, to potrafił też atakować, zadając przeciwnikowi straty. Ponosił taktyczne porażki, ale ostatecznie odniósł strategiczne zwycięstwo i ziemie, o które walczył w końcu przyłączył do swojego kraju. Okazał się też zręcznym dyplomatą i politykiem – to co zdobył na polu walki potrafił obronić w trakcie rozmów pokojowych.
O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie dwóch klas pierwszych i jednej klasy drugiej Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Pińczowie w trakcie dwugodzinnej lekcji prowadzonej przez nauczyciela pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Roberta Karpińskiego. Lekcje wzbogacono prezentacją multimedialną oraz wystawą książek na temat okresu panowania pierwszego króla Polski.
Zajęcia zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.
Marcin Salamon
Robert Karpiński