Książka jest kobietą

Książka jest kobietą

Książka jest kobietą – co do tego nie mamy wątpliwości, a do tego, że panie czytają więcej i chętniej niż panowie zaglądają do bibliotek nie musimy nikogo przekonywać. Takie są bowiem fakty.

Ostatnie badania czytelnictwa w Polsce, przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową, pokazują, że bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania wśród czytelników dominują kobiety.

Panie częściej niż panowie czytają książki ((odpowiednio 50 proc. i 36 proc.). Podobnie rozkłada się stosunek emocjonalny do tej czynności – 53 proc. kobiet lubi lub bardzo lubi czytać, w przypadku mężczyzn zaś odsetek ten wynosi 36 proc.

Jak zauważają autorzy raportu – przyglądając się bliżej związkowi stosunku emocjonalnego i praktyki, warto odnotować, że w przypadku kobiet jest on silniejszy – aż 88 proc. czytelniczek deklaruje pozytywny stosunek do lektury, w przypadku czytelników odsetek ten wynosi 74 proc. Okazuje się również, że wpływ na takie postawy ma atmosfera domu rodzinnego – dziewczynki zdecydowanie chętniej niż chłopcy przyswajają sobie wzorce czytelnicze rodziny.

Jaka literaturę wybierają kobiety? Z raportu wynika, że co trzecia czytelniczka zadeklarowała lekturę co najmniej jednej powieści obyczajowo-romansowej, choć panie uwielbiają także kryminały i biografie. Generalizując – lektura ma być dla kobiet przede wszystkim sposobem spędzania wolnego czasu, źródłem relaksu i przyjemności, dostarczać im nowych wrażeń, ale także i wiedzy.

W ostatnich latach bardzo popularne stało się określenie – literatura kobieca. Upraszczając to książki pisane z perspektywy kobiet i skupiające się na problematyce bliskiej płci pięknej, takiej jak miłość, uczucia, rodzicielstwo, emocje, rodzina czy przyjaźń. I tu sztandarowym przykładem może być Helen Fielding i stworzona przez nią, ukochana przez miliony czytelniczek na całym świecie, bohaterka „Dziennika Bridget Jones”.

Można zauważyć, że do grona topowych pisarzy dołączyło w ostatnim czasie wiele kobiet. Wprawdzie czołowe miejsca w rankingach bestsellerów wciąż okupują panowie, ale śmiało dotrzymują im kroku takie pisarki jak Katarzyna Bonda, Ałbena Grabowska,Elżbieta Herezińska, Olga Tokarczuk, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata Sobczak, Katarzyna Grochola czy Joanna Chmielewska. Jak widać panie te reprezentują różne gatunki – od kryminału, przez powieści historyczne po obyczajówkę.

Agata Niebudek-Śmiech