Tydzień Kultury Języka. Marek Piegus i inni na ekranie

Tydzień Kultury Języka. Marek Piegus i inni na ekranie

Stworzył „niewiarygodnych” bohaterów, jego książki skrzą się inteligentnym dowcipem, zachwycają dynamiczną akcją – Edmundowi Niziurskiemu i humorowi w ekranizacjach jego powieści poświęcimy spotkanie w ramach Tygodnia Kultury Języka, na które zapraszamy do naszej biblioteki w czwartek, 13 marca na godz. 12.

Perypetie Marcina Ciamciary, Gustawa Cykorza czy Chryzostoma Cherlawego, pechowy Marek Piegus, który stał się symbolem powojennego pokolenia, grupa uczniów próbująca znaleźć sposób na swojego nauczyciela – kolejne pokolenia odkrywają powieści i bohaterów Edmunda Niziurskiego. Pochodzący z Kielc pisarz na stałe wpisał się do kanonu literatury młodzieżowej, jego powieści wciąż są chętnie czytane, po prozę Niziurskiego sięgają również filmowcy.

Wiele powieści Niziurskiego sfilmowano – jako pierwszą w 1956 r. przeniesiono „Księgę urwisów” („Tajemnica dzikiego szybu ”), wielką popularnością cieszył się serial „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (1966 r.) . W 1983 r. powstał film “Tajemnica starego ogrodu” oparty na powieści “Awantura w Niekłaju”, a w 1998 r. na ekrany trafiła „Spona” inspirowana „Sposobem na Alcybiadesa”, zaś w 2015 r. „Klub włóczykijów”.

Temu właśnie tematowi poświęcone będzie spotkanie, na które zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Gudzińskiego w Kielcach 13 marca (czwartek). Początek – godz. 12.

Dr Monika Bator z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zaprezentuje wykład „Edmund Niziurski na dużym i małym ekranie – humor w wybranych adaptacjach utworów pisarza”. Mamy również nadzieję, że goście spotkania podziela się swoimi refleksjami na temat książek Edmunda Niziurskiego.

Wstęp wolny.

Spotkanie organizowane jest w ramach XXXIII Tygodnia Kultury Języka, któremu przyświeca cytat z powieści „Klub włóczykijów” Edmunda Niziurskiego: Choć burza huczy wkoło nas, do góry wznieśmy skroń.

Agata Niebudek-Śmiech