Andrzej Kmicic, Mateusz Birkut, Desmond Doss, Karol Borowiecki, Ray Kinsella, Adaś Miauczyński, Forrest Gump, Maciej Tomczyk, Władysław Szpilman, Andy Dufresne, Wiktor Ruben i Lutek Danielak – co łączy te postacie? To główni bohaterowie kilkunastu polskich i zagranicznych filmów o szczególnych wartościach przydatnych w perspektywie egzaminu dojrzałości z języka polskiego.
10 marca nauczyciel pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Marcin Salamon gościł po raz czwarty w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja w Pińczowie – tym razem w klasie IV o profilu „matematyczno-geograficznym”. Przeprowadził tam dwugodzinną lekcję na temat kontekstów filmowych.
Marcin Salamon omówił siedem polskich filmów: „Potop”, „Ziemia obiecana”, „Wodzirej”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza” i „Dzień świra” oraz sześć zagranicznych: „Skazani na Shawshank”, „Forrest Gump”, „Przełęcz ocalonych”, „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Pianista” i „Pole marzeń”. Przybliżył w zarysach fabułę każdego z obrazów, ich szczególne wartości i walory, zachęcając do ich obejrzenia i samodzielnej interpretacji. Prowadzący zaprezentował także krótkie fragmenty wspomnianych dzieł w celu zachęcenia uczniów do ich obejrzenia.
Dziękujemy nauczycielce języka polskiego Sylwii Smaczyńskiej za zaproszenie i dotychczasową współpracę.
Robert Karpiński
Marcin Salamon