Wódz i zwycięzca – o Chrobrym z uczniami

Wódz i zwycięzca – o Chrobrym z uczniami

W życiu czasem trzeba podejmować trudne decyzje, czasem trzeba zaryzykować. Bolesław Chrobry nie bał się takich decyzji. O tym rozmawialiśmy z uczniami szkół w Bogucicach i Zagości.

W 1002 r. Bolesław Chrobry zajął Milsko i Łużyce, chociaż jego pozycja na arenie międzynarodowej nie była wówczas zbyt mocna, bo na pomoc sąsiadów nie mógł liczyć. W 1004 r. oddał gród w Budziszynie niemal bez walki, bo bardziej liczyło się dla niego życie jego wojów niż sama forteca. Kiedy wybuchła wojna z Niemcami w 1005 r., musiał grać tymi kartami, które miał przynajmniej na początku. Ale zagrał nimi na tyle sprawnie, że co prawda utracił Milsko i Łużyce, ale zachował swój kraj.

W kolejnych rozgrywkach pozycja Chrobrego wzrastała i umacniała się i choć wciąż nie on rozdawał karty, to wygrywał kolejne rozdania. Spalił gród w Lubuszy w 1012 r., rozbił część armii Henryka 1 września 1015 r. na ziemi plemienia Dziadoszan. Skutecznie też i umiejętnie poprowadził obronę Niemczy w 1017 r., chociaż nie było go w grodzie i kierował obroną z odległości. A warto przypomnieć, że musiał walczyć z kilkoma przeciwnikami jednocześnie: Niemcami, plemieniem Wieletów, Bawarami, Czechami i Rusinami. Kiedy w 1002 r. rozpoczynał wojnę na stół rzucił nie tylko swoje życie, ale też przyszłość swojego kraju. Wygrał to, po co zasiadł do stołu gry, czyli Milsko i Łużyce. Kiedy zawierał ostateczny pokój w Budziszynie w 1018 r. zgarnął całą wygraną, bo nie tylko uzyskał tereny, o które walczył, ale także nie musiał płacić z nich żadnej daniny i zdobył pomoc Henryka na kolejną wyprawę na Ruś. Tam również świetnie sobie poradził.

Panowanie Bolesława Chrobrego w dużej części wypełniły wojny z sąsiadami, ale sprawnie uporał się ze wszystkimi przeciwnikami. Warto poznać jego osobę, działania i decyzje, które podejmował. Taką możliwość otrzymali uczniowie dwóch szkół w powiecie pińczowskim, które odwiedził nauczyciel-bibliotekarz Robert Karpiński. 11 marca przeprowadził dwugodzinną lekcję w SP w Bogucicach, a 12 marca w SP w Zagości. Przybliżył uczniom panowanie i osobę pierwszego króla Polski od jego narodzin w ok. 966 r. do koronacji i śmierci w 1025 r. Ważnym elementem lekcji była prezentacja książek na temat okresu panowania Bolesława Chrobrego, z którymi uczniowie mogli się zapoznać. Znalazły się wśród nich pozycje naukowe i popularnonaukowe oraz powieści. W trakcie lekcji prowadzący wykorzystał także prezentację multimedialną własnego autorstwa „Bolesław Chrobry 966-1025. 1000. rocznica koronacji”.

Dziękujemy Mariuszowi Korzeniowskiemu ze SP w Bogucicach i Piotrowi Magdziarzowi ze SP w Zagości oraz dyrekcjom obu placówek za zaproszenie i dotychczasową współpracę.

Marcin Salamon
Robert Karpiński