Propaganda i cenzura – duet doskonały w teatrze absurdu PRL – to tytuł wystawy, która można oglądać w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
Wśród materiałów eksponowanych na wystawie znalazły się opracowania teoretyczne, historyczne, a także przykłady konkretnych działań propagandowych, jakimi ówczesna władza chciała oddziaływać na społeczeństwo. Znalazły tu swoje miejsce również filmy dokumentalne i fabularne, które stanowią doskonały przykład tego, jaki przekaz starali się, mimo wszechobecnej cenzury, przemycić twórcy.
Wśród prezentowanych multimediów warto wymienić dzieła Andrzeja Wajdy “Człowiek z marmuru” i “Człowiek z żelaza”, a także “Czarny czwartek”, “Przesłuchanie” czy “Ucieczkę z kina Wolność”.
Warto również zwrócić uwagę na publikacje książkowe, m.in. “Strukturę kłamstwa” Piotra Wierzbickiego, “Historię propagandy” Oliviera Thomsona czy “Złą mowę” Michała Głowińskiego.
Wystawa stanowi doskonałą przestrzeń do refleksji nad wolnością słowa, rolą sztuki w społeczeństwie oraz mechanizmami, które mogą wpływać na postrzeganie rzeczywistości.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy – II piętro przy Wypożyczalni multimediów w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, którą można oglądać do końca kwietnia.