1000 lat od koronacji w szkole w Górach 

1000 lat od koronacji w szkole w Górach 

Walka o władzę, budowa potęgi państwa, zmagania o wpływy, wojny obronne i koronacja – to treści, które wypełniły dwugodzinną lekcję na temat okresu panowania Bolesława Chrobrego przeprowadzoną dla uczniów drugiego etapu edukacyjnego w Szkole Podstawowej w Górach. 

Lekcja odbyła się 19 marca. Wzięli w niej udział uczniowie klas V-VIII. Zajęcia przeprowadził nauczyciel-bibliotekarz a zarazem historyk z pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach – Marcin Salamon.

Swoją opowieść rozpoczął od początków okresu panowania Mieszka I, poprzez przełomowe wydarzenie jakim był chrzest Polski, pierwszą znaczącą batalię w naszej historii – bitwę pod Cedynią aż do śmierci Mieszka I w 992 r. Następnie przybliżył uczniom okres panowania Bolesława Chrobrego – od walki o władzę, poprzez wsparcie dla misji chrystianizacyjnej biskupa Wojciecha, zjazd w Gnieźnie, trzy wojny z Niemcami i wyprawę kijowską aż do koronacji i śmierci Bolesława. Z tej pasjonującej opowieści wyłonił się wizerunek władcy o niebywałym talencie militarnym i dyplomatycznym. Prowadzący w trakcie zajęć wykorzystał prezentację multimedialną oraz zaprezentował książki dotyczące okresu panowania pierwszego króla Polski. 

Lekcję zorganizowano z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Stanowiła ona także element przygotowań do Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Czytelniczego „Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski”, którego koordynatorem jest pińczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. 

Dziękujemy nauczycielce historii – Emilii Bakalarz i dyrektor SP w Górach – Katarzynie Drogosz za zaproszenie i dotychczasową współpracę. 

Robert Karpiński 
Marcin Salamon