Pełna sukcesów biografia Bolesława Chrobrego, osiągniętych na polach bitewnych i dyplomatycznych była tematem dwugodzinnych lekcji przeprowadzonych w szkołach podstawowych w Dzierążni i Działoszycach 26 marca.
Wspomniane szkoły to jedenasta i dwunasta placówka odwiedzona przez nauczycieli pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach w ramach popularyzacji wiedzy o pierwszym królu Polski – związanych z obchodami 1000. rocznicy jego koronacji.
Szkoły w Dzierążni i Działoszycach odwiedził Marcin Salamon, który w trakcie dwugodzinnych lekcji w obu placówkach przybliżył uczniom kilku klas historię panowania Bolesława Chrobrego – od momentu narodzin, poprzez walki o władzę w Polsce, wyprawę biskupa Wojciecha do Prusów, zjazd w Gnieźnie, wojny polsko-niemieckie, wyprawę kijowską aż do koronacji i śmierci, które nastąpiły w 1025 r.
Przekazane treści wykraczały znacznie poza zakres podstawy programowej i stanowiły element przygotowań do Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Czytelniczego „Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski”, którego pińczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach jest głównym koordynatorem. W trakcie obu lekcji prowadzący wykorzystał prezentację multimedialną wykonaną wspólnie z kierownikiem placówki Robertem Karpińskim. Zaprezentował także kilkanaście pozycji książkowych poświęconych pierwszemu królowi Polski.
Dziękujemy nauczycielce historii Annie Kuśpiel oraz dyrekcjom szkół podstawowych w Działoszycach i Dzierążni za zaproszenie i dotychczasową współpracę.
Robert Karpiński
Marcin Salamon