W klimacie XVII-wiecznych wojen

W klimacie XVII-wiecznych wojen

Zmagania ze Szwecją o dominację nad Bałtykiem, walki o rosyjski tron, batalie z kozakami na Ukrainie, walka narodowowyzwoleńcza w okresie potopu szwedzkiego oraz długoletnie wojny z Turcją – to główne zagadnienia poruszone w trakcie prelekcji z udziałem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pińczowie mającej miejsce 2 kwietnia w miejscowej bibliotece pedagogicznej.

Pińczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach od dłuższego czasu współpracuje z miejscowym Domem Pomocy Społecznej. Kilka tygodni temu pensjonariusze placówki gościli u nas przy okazji prelekcji na temat dziejów wojen polsko-krzyżackich. Wzbudziła ona w nich duże zainteresowanie dlatego w pierwszą środę kwietnia zorganizowano kolejny wykład na temat dziejów Polski – tym razem z okresu XVII stulecia.

Prowadzący zajęcia nauczyciel-bibliotekarz a zarazem historyk Marcin Salamon przedstawił przybyłym tło historyczne wydarzeń sprzed czterech wieków. Najpierw przybliżył przebieg konfliktu polsko-szwedzkiego o panowanie nad wybrzeżami Morza Bałtyckiego. Następnie opowiedział o tzw. dymitriadach i walkach o tron carów w okresie wielkiej smuty. Przedstawił także genezę konfliktu polsko-ukraińskiego wraz z jego kulminacyjnym momentem, jakim było powstanie Bohdana Chmielnickiego i jego konsekwencje w postaci kolejnej wojny z Rosją.

W dalszej części przybliżył przebieg najbardziej rujnującej dla Rzeczpospolitej wojny z okresu XVII wieku, czyli potopu szwedzkiego. Ostatnim zagadnieniem długiej prelekcji były przyczyny, przebieg i skutki dwóch wojen polsko-tureckich. Uczestnicy lekcji mieli okazję usłyszeć o wielu bitwach stanowiących chwałę polskiego oręża jak chociażby pod Kircholmem, Kłuszynem, Oliwą, Trzcianą, Chocimiem, Wiedniem, Beresteczkiem, Warką i wielu innych. W trakcie zajęć prowadzący wykorzystał prezentację multimedialną własnego autorstwa i fragmenty filmowe dotyczące polskiej husarii.

Po zakończeniu prelekcji jej uczestnicy przeszli do holu biblioteki, gdzie znajduje się wystawa upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Autor ekspozycji Robert Karpiński dokonał jej omówienia.

Środowa prelekcja, prezentacja i wystawa spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników zajęć. W nieodległej przyszłości planowane są kolejne spotkania edukacyjne dla pensjonariuszy pińczowskiego DPS. Wyrazili oni m.in. chęć wzięcia udziału w dłuższej prelekcji na temat okresu panowania pierwszego króla Polski.

Robert Karpiński
Marcin Salamon