Władca, który sięgał po więcej

Władca, który sięgał po więcej

Zdobywca, obrońca, zwycięzca, a może po prostu pierwszy król Polski. Człowiek, który nie bał się sięgać po więcej. Robił to na przekór innym, którzy byli temu niechętni. Bolesław Chrobry pokazał jednak, że warto iść pod prąd, warto sięgać po więcej i dalej, by spełniać swoje marzenia. O tym rozmawialiśmy z uczniami klas V-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Pińczowie.

Panowanie i czyny Bolesława Chrobrego wpłynęły na kolejne pokolenia Polaków. W trudnych momentach dawały nadzieję na lepsze czasy i wiarę, że można więcej jeśli wierzy się w siebie i ma się jakiś dobry plan działania. Bolesław miał plan na rozwój chrześcijaństwa w Polsce i chociaż musiał go zmienić w wyniku śmierci biskupa Wojciecha, to zyskał na tym. Podobnie było z Milskiem i Łużycami i wojną z Henrykiem II. Mimo, że w pierwszym etapie wojny z Niemcami utracił wspomniane ziemie, to ostatecznie włączył je do państwa polskiego i zdobył koronę królewską.

Zasłużył na koronę całym swoim życiem, trafnymi decyzjami i przemyślanymi działaniami. Zapisał się w historii jako jeden z najbardziej zasłużonych władców Polski. O panowaniu Bolesława Chrobrego, jego działaniach politycznych i militarnych oraz zasługach na rzecz rozwoju chrześcijaństwa usłyszeli w piątek, 4 kwietnia uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Pińczowie.

Nauczyciel-bibliotekarz pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Robert Karpiński przeprowadził dwugodzinną lekcję. Jej celem było przygotowanie uczniów do udziału w Wojewódzkim konkursie Historyczno-Czytelniczym „Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski” oraz popularyzacja wiedzy na temat władcy – z okazji 1000. rocznicy jego koronacji.

W czasie lekcji uczniowie mieli okazję obejrzeć książki na omawiany temat, szczególną uwagę nauczyciel zwrócił na kronikę biskupa niemieckiego Thietmara. W przerwie grupa uczniów zapytała prowadzącego o książki i z zainteresowaniem je przejrzała.

Marcin Salamon
Robert Karpiński