Dwie drugie klasy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju gościły w czytelni buskiej biblioteki, aby wysłuchać prelekcji na temat życia codziennego oraz obyczajów świątecznych panujących na dawnej wsi polskiej.
Aleksandra Imosa, przewodniczka, na co dzień pracująca w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, w barwnej opowieści przybliżyła słuchaczom obyczaje ludowe, elementy stroju kobiecego i męskiego, obrzędy związane ze zbliżającymi się świętami wielkanocnym, zalotami, oświadczynami oraz zaślubinami.
Kolorowe chusty, dwojaki, palma wielkanocna, wrzeciono, wiklinowy kosz oraz symbolika czerwonej wstążeczki, wzbudziły zainteresowanie słuchaczy. Nie mogło zabraknąć nawiązań do licznych przykładów literatury o tematyce wiejskiej, przede wszystkim “Chłopów”, bowiem obchodzony jest właśnie Rok Władysława Reymonta. Spotkania doskonale wpisały się w program nauczania języka polskiego oraz historii, a młodzież z ogromnym zainteresowaniem słuchała pięknych opowieści nawiązujących do minionego świata swoich przodków.
Agnieszka Jasińska