Panowanie Bolesława Chrobrego – pasjonująca, pełna zwrotów akcji historia, ukazująca geniusz militarny, strategiczny i dyplomatyczny polskiego władcy a zarazem pierwszego króla Polski była tematem dwugodzinnej prelekcji przeprowadzonej z udziałem osadzonych w Zakładzie Karnym w Pińczowie 9 kwietnia.
Prelekcja odbyła się w pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Przeprowadzili ją nauczyciele bibliotekarze – Robert Karpiński i Marcin Salamon, którzy przybliżyli genezę państwa polskiego, okoliczności jego chrztu, bitwy pod Cedynią, śmierci św. Wojciecha, zjazdu w Gnieźnie, szczegółowy przebieg wojen polsko-niemieckich z lat 1002-1018, wyprawy kijowskiej z 1018 r. i koronacji Bolesława na pierwszego króla Polski.
Zajęcia zorganizowano w ramach obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Było to doniosłe i przełomowe wydarzenie w historii Polski okresu średniowiecza. W trakcie prelekcji prowadzący wykorzystali prezentację multimedialną własnego autorstwa. Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć okolicznościową wystawę publikacji poświęconą Bolesławowi Chrobremu.
Robert Karpiński
Marcin Salamon