Pierwszemu królowi Polski – Bolesławowi Chrobremu i wydarzeniom z okresu jego panowania poświęcono dwugodzinną lekcję przeprowadzoną 11 kwietnia w Szkole Podstawowej w Stępocicach.
W zajęcia wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Prowadzący je nauczyciel pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Marcin Salamon przybliżył obecnym okoliczności przejęcia władzy przez Bolesława Chrobrego oraz ważne wydarzenia polityczne i religijne z lat 997-1000, m.in. przebieg wyprawy biskupa Wojciecha na ziemie Prusów i przebieg zjazdu w Gnieźnie.
Prowadzący omówił szczegółowo poszczególne etapy konfliktów zewnętrznych toczonych w latach 1002-1018 przeciw Niemcom i ich sojusznikom – Czechom, Bawarom, Sasom i Wieletom, przebieg wyprawy kijowskiej i okoliczności koronacji królewskiej, będącej zwieńczeniem długiego i pełnego sukcesów okresu panowania syna Mieszka I. Podkreślił doniosłość i znaczenie koronacji królewskiej dla wzmocnienia pozycji państwa polskiego w regionie Środkowej Europy. Zaznaczył, iż dokładna, 1000. rocznica koronacji przypada za kilka dni – 18 kwietnia.
W trakcie lekcji uczniowie mieli okazję obejrzeć książki poświęcone Bolesławowi Chrobremu, pochodzące z księgozbioru bibliotecznego.
Dziękujemy nauczycielce historii Beacie Janiszewskiej i dyrekcji Szkoły Podstawowej w Stępocicach za zaproszenie i dotychczasową współpracę.
Robert Karpiński
Marcin Salamon