O potędze i odwadze Chrobrego

O potędze i odwadze Chrobrego

O panowaniu Bolesława Chrobrego, jego potędze i odwadze rozmawialiśmy w piątek, 11 kwietnia z uczniami Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach.

Bolesław Chrobry zajął Milsko i Łużyce, Pragę, Budziszyn i Kijów, rzucił wyzwanie dwóch cesarzom – niemieckiemu i bizantyjskiemu. Pokazał, że nie boi się nikogo i jest w stanie stawić czoła każdemu. Pierwszy król Polski startował jako bliżej nieznany książę słowiański. Uważał, że nie jest gorszy od innych władców i też stać go na stworzenie potężnego państwa, które u innych będzie wywoływać respekt i szacunek. Chciał doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie musiał być zależny od decyzji i woli innych. Udało mu się to osiągnąć. Umiejętnie wykorzystał fakt posiadania relikwii świętego męczennika, by uniezależnić Kościół w swoim kraju od Kościoła niemieckiego.

Chrobry uzyskał zgodę na koronację królewską już w 1000 r. i chociaż życie pokrzyżowało te plany, to Bolesław nie zrezygnował z nich nigdy. Czekał tylko na właściwy moment. Prowadził skutecznie wojny, bo pomimo taktycznych porażek zdołał w końcu odnieść strategiczne zwycięstwo i zdobyć tereny, na których mu najbardziej zależało. Umiejętnie też korzystał, że świetnie przygotowanego wywiadu. Okazał się również doskonałym dyplomatą i przewidującym władcą. Dostrzegał korzyści tam, gdzie inni dopatrzyliby się strat. Pokazał, że słusznie zasłużył na swoje imię, którym go obdarzono po śmierci: Wielki i Chrobry. Warto zwrócić uwagę, że to w odniesieniu do jego państwa po raz pierwszy użyto nazwy Polonia – Polska.

O tym wszystkim mogli usłyszeć uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 18, która znajduje się w Kielcach przy ulicy Króla Bolesława Chrobrego. Szkołę odwiedzili nauczyciele-bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach: Łukasz Kwiecień – kierownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego oraz Robert Karpiński – kierownik Filii w Pińczowie. Wspólnie poprowadzili lekcję, w trakcie której przybliżyli postać i okres panowania Bolesława Chrobrego. Oparta była ona na prezentacji multimedialnej autorstwa Robert Karpińskiego i Marcina Salamona.

Łukasz Kwiecień przedstawił okres Mieszka I i początki panowania Bolesława Chrobrego do zjazdu w Gnieźnie w 1000 r. Robert Karpiński opowiedział o wojnach i konfliktach oraz o koronacji pierwszego króla Polski. Na lekcji nie zabrakło także książek, przede wszystkim kroniki niemieckiego biskupa Thietmara, dzięki której znamy wiele informacji o panowaniu Bolesława Chrobrego.

Lekcja była formą przygotowania do Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Czytelniczego „Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski”, który organizuje biblioteka pedagogiczna – z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Polski.

Marcin Salamon
Robert Karpiński