Mali odkrywcy i Indianie

Mali odkrywcy i Indianie

14 kwietnia buską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach odbyły się zajęcia, podczas których mali odkrywcy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroj, mieli okazję poznać fascynujący świat Indian – pierwszych mieszkańców Ameryki.

Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o codziennym życiu Indian, ich atrybutach i symbolach, jak również o zwyczajach panujących wśród tej grupy etnicznej.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć tradycyjne domy Indian – tipi, a także kanoe, czyli ich główny środek transportu, oraz narzędzia, takie jak łuk, strzały i tomahawk, które Indianie wykorzystują podczas polowania.

Podczas zajęć najmłodsi dowiedzieli się również, jak wygląda życie codzienne Indian – kto jest przywódcą plemienia, jakie mają obowiązki mężczyźni, a jakie kobiety, co jedzą oraz jak się ubierają.

Nie zabrakło też indiańskich atrybutów! Dzieci poznały pióropusz, fajkę pokoju, fletnię Pana, łapacze snów i totemy. Dowiedziały się, jak Indianie komunikują się ze sobą, jak spędzają wolny czas oraz kto zajmuje się ich leczeniem.

Zabawa z trudnym słownictwem: warbonet, kalumet, totem, tipi, tomahawk, kanoe, szaman nie była łatwa, ale nasi mali uczniowie dzielnie zmierzyli się z rebusami, krzyżówkami oraz kalamburami, podczas których gestami prezentowali indiańskie imiona.

Jednak największe emocje wzbudziły warsztaty indiańskie! Dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły piękne pióropusze z kolorowych piórek oraz malowały swoje twarze indiańskimi.

Ewa Tarapata