Wódz, władca, dyplomata i król

Wódz, władca, dyplomata i król

O Bolesławie Chrobrym – wodzu, władcy, dyplomacie i królu rozmawialiśmy 14 kwietnia z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie.

Czy dzisiaj młodzi ludzie mogą brać przykład z życia pierwszego króla Polski, czy mogą czerpać jakieś wzorce z jego postępowania? Bolesław Chrobry był człowiekiem, który potrafił wykorzystywać swoje talenty i umiejętności. Czerpał wiedzę i doświadczenia z każdego wydarzenia swojego życia. W młodym wieku trafił jako zakładnik na dwór cesarski i wykorzystał ten okres najlepiej jak potrafił. Zdobył wiedzę, umiejętności i przyjaźnie, które później okazały się przydatne, gdy został władcą.

Władca zdawał sobie sprawę, że jeszcze za mało wie, dlatego uczył się od innych i w tym celu otaczał się przedstawicielami różnych nacji: Rusinami, Węgrami i Grekami. Nie zdawał się na ślepy los, ale sam tworzył i kreował rzeczywistość wokół siebie. Przewidywał, co może przynieść przyszłość. Wyciągał wnioski ze swoich porażek. Tak było m.in. w trakcie długoletniej wojny z Niemcami, kiedy na początku ponosił porażki, ale w miarę upływu czasu to on stawał się stroną lepiej zorganizowaną, pomimo tego, że to przeciwnik miał przewagę.

Chrobry wymagał od innych, ale przede wszystkim od siebie. Nie był idealny, ale starał się być skuteczny w swoich działaniach. Najbardziej oddaje to jego panowanie i jego dokonania w czasie pokoju, ale przede wszystkim w trakcie prowadzonych wojen.

O tym wszystkim – dzięki współpracy z dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie Agnieszką Kucybałą – dowiedzieli się 14 kwietnia uczniowie dwóch klas piątych i jednej szóstej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie. W holu wspomnianej placówki uczniowie wysłuchali prelekcji kierownika pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Roberta Karpińskiego. Przedstawił on szczegółowo życie i dokonania pierwszego króla Polski. Wykorzystał prezentację multimedialną własnego autorstwa. Nie zabrakło także książek dotyczących Bolesława Chrobrego. Prelegent kilkukrotnie zwracał uwagę młodych ludzi na kronikę autorstwa biskupa niemieckiego Thietmara, z której mamy najwięcej informacji na temat omawianych wydarzeń. Omówił także okolicznościową wystawę znajdującą się w holu biblioteki pedagogicznej.

Poniedziałkowa lekcja była formą przygotowania uczniów do Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Czytelniczego „Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski”. Wszystkie powyższe przedsięwzięcia objęte są patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego Renaty Janik.

Ewelina Sokołowska
Robert Karpiński