Wystawę „Miednoje – policyjny Katyń” otwarto15 kwietnia w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie. Ekspozycja powstała w Delegaturze IPN w Kielcach, jej autorem jest Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych.
Na wystawie wykorzystano fotografie ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Kielcach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach i zbiorów prywatnych.
Poszczególne plansze poświęcone są agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r., genezie i przebiegowi Zbrodni Katyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej, osadzonym w obozie NKWD w Ostaszkowie, zamordowanym następnie w Kalininie (Twerze) i pogrzebanym w Miednoje.
Ważną część wystawy stanowią plansze z fotografiami i notami biograficznymi wybranych funkcjonariuszy Policji Państwowej z Kielecczyzny, którzy padli ofiarą zbrodni z wiosny 1940 r.
W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego Rafał Pacanowski, który w swoim wystąpieniu przybliżył tło historyczne tych tragicznych wydarzeń i opowiedział o symbolicznych miejscach we Włoszczowie związanych ze Zbrodnią Katyńską.
W zwiedzaniu wystawy wzięli dziś udział uczniowie I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie oraz przedstawiciele Straży Pożarnej. Obecność wszystkich zgromadzonych stanowi wyraz szacunku i pamięci dla ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ich udział w wydarzeniu podkreśla znaczenie pielęgnowania pamięci o przeszłości, która kształtuje tożsamość narodową.
Wystawa „Miednoje – policyjny Katyń” będzie eksponowana do 25 kwietnia 2025 r.
Justyna Kowalska
fot. Marta Szymkiewicz