“1000 lat temu w Polsce… Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski” – to tytuł wyjątkowej lekcja historii w filii biblioteki pedagogicznej w Jędrzejowie, która odbyła się 23 kwietnia. Z tej okazji nasza placówka zamieniła się w królewską kancelarię.
23 kwietnia 2025 roku w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Jędrzejowie odbyły się inspirujące zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy V Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie. Tematem przewodnim zajęć było hasło: „1000 lat temu w Polsce… Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski”.
Lekcję zorganizowano w związku z przypadającą w tym roku rocznicą 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Obchody milenijne stanowią doskonałą okazję do przybliżenia uczniom znaczenia tej wyjątkowej postaci dla naszej historii.
Zajęcia rozpoczęły się od multimedialnej prezentacji, która w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżyła uczniom życie oraz osiągnięcia Bolesława Chrobrego. Kolejnym etapem było uzupełnianie kart pracy, które pomogły uporządkować i utrwalić zdobytą wiedzę.
Kulminacyjnym punktem spotkania była zabawa w kancelarię królewską – uczniowie, niczym średniowieczni pisarze, samodzielnie redagowali królewskie edykty, a następnie pisali je gęsimi piórami. Ta twórcza forma aktywności pozwoliła im nie tylko rozwinąć wyobraźnię i umiejętności pisarskie, ale również wczuć się w realia życia sprzed tysiąca lat.
Warto podkreślić, że zajęcia odbyły się w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie wzięli również udział w wycieczce po bibliotece – odwiedzili magazyny, zapoznali się z funkcjonowaniem placówki, jej bogatymi zbiorami oraz zasadami zapisu. Była to doskonała okazja, aby uświadomić młodym uczestnikom, że święto książki trwa w naszej bibliotece każdego dnia.
Agata Jaczyńska