Książka – przedmiot, który składa się z okładek i kartek papieru przeszła w swojej historii wiele zmian. Jej droga do współczesnych e-booków jest długa, o czym mogli się przekonać uczniowie SP w Michałowie.
Materiały, na których zapisywano książki były różne i zmieniały się. Człowiek wykorzystywał to co miał pod ręką lub to co potrafił wytworzyć. Ludzie używali glinianych i drewnianych tabliczek, potem nauczyli się wytwarzać papirus i pergamin. W końcu zamiast przepisywać poszczególne strony książki, wymyślili druk. Pierwszy nie był jeszcze zbyt przejrzysty, ale udoskonalany sprawił, że książki stały się coraz bardziej powszechne.
Jednak książki to nie tylko technika i materiały, za pomocą których je tworzono. Książka to przede wszystkim treść i wiedza, którą zawiera. W dziejach ludzkości były książki, które wpłynęły na całe narody, tak jak Biblia czy Koran. Były też i takie, które tworzyli ludzie chcący wprowadzić złe idee jak nazizm czy komunizm. Dlatego ważne jest, aby potrafić dostrzegać dobre książki, odnaleźć takie, które nie skierują nas na złą drogę, ale rozwiną nas, pomogą lepiej zrozumieć otaczający świat i dostrzec gdzie czai się zagrożenie. Dzisiaj jest to szczególnie ważne w dobie dezinformacji, fake newsów czy baniek informacyjnych. Dlatego w szkołach dzieci czytają lektury, czyli pozycje o szczególnie wartościowym przesłaniu.
Dzięki książkom uczymy się interpretacji pewnych postaw, zachowań, idei. Poznajemy prądy kulturalne, sposób odczytywania charakterystyczny dla danej epoki. Wszystko to uczy nas myślenia, dzięki czemu trudniej ulegamy niewłaściwym ideologiom. Książki oddziałują też na naszą pamięć i rozwijają naszą wyobraźnię, szczególnie obecnie, w dobie Internetu, filmików i virali.
W historii Polski również były takie książki, które wniosły nowe wartości, prądy i idee do naszej kultury np. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Trylogia Henryka Sienkiewicza czy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
O tym wszystkim w Szkole Podstawowej w Michałowie opowiedział nauczyciel-bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Robert Karpiński. Przeprowadził on lekcję na temat historii, znaczenia i budowy książki, w której uczestniczyli uczniowie klasy piątej i ósmej. Na koniec prowadzący krótko uzupełnił kilka informacji na temat budowy różnego rodzaju książek: naukowych, popularnonaukowych i beletrystycznych.
Lekcja odbyła się z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia.
Ewelina Sokołowska
Robert Karpiński