Droga do korony. Wykład on line

Droga do korony. Wykład on line

Ile w relacjach o koronacji Bolesława Chrobrego jest faktów a ile domysłów? Jakie znaczenie miało to wydarzenie dla Polski? – na te i wiele innych, intrygujących pytań, odpowiadał prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr hab. Dariusz Andrzej Sikorski 7 maja podczas wykładu w formule on.

„Droga Bolesława Chrobrego do korony królewskiej” – taki tytuł nosił wykład, który w formule on line wygłosił prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr hab. Dariusz Andrzej Sikorski, który jest pracownikiem Zakład Historii Średniowiecznej na Wydziale Historii.

Jak podkreśla prelegent – o koronacji Bolesława Chrobrego źródła mówią tylko tyle, że dokonała się ona w 1025 r. oraz możliwa była ze względu na śmierć cesarza Henryka II. Cała reszta opowieści o koronacji to domysły historyków. Podczas wykładu prof. Sikorski mówił o znaczeniu koronacji we wczesnym średniowieczu, odpowiedział na pytanie – czy doszło do niej podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r., a jeśli nie – to gdzie i kiedy i jakie były motywacje Bolesława Chrobrego. Badacz wyjaśnił również konsekwencje koronacji i jej znaczenie dla współczesnych.

Prof. Andrzej Sikorski swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii powszechnej średniowiecza (zwłaszcza okresie karolińskim i ottońskim), historii Polski do XII w., teorii i metodologii historii oraz archeologii wczesnego średniowiecza.

Najważniejsze publikacje prelegenta to: Anglosasi i wpływy anglosaskie w skryptoriach karolińskich do końca IX w. Studium paleograficzno-kodykologiczne, Kościół w Polsce za Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Początki Kościoła w Polsce. Wybrane Problemy, Wczesnopiastowska architektura sakralna (jako źródło historyczne dla dziejów Kościoła w Polsce), Religie dawnych Słowian (Przewodnik dla zdezorientowanych),

Wykład odbył się w ramach cyklu wydarzeń „W majestacie korony. 1000 lat Królestwa Polskiego”, nad którym Honorowy Patronat objęła Renata Janik – marszałek województwa świętokrzyskiego.