Od glinianych tabliczek do audiobooków

Od glinianych tabliczek do audiobooków

Pismo – jeden z największych wynalazków ludzkości, od którego datujemy początek pierwszej epoki historycznej – starożytności. Zagadnienie jego powstania i ewolucji oraz historia książki były tematem lekcji przeprowadzonej z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie w holu Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie 9 maja. Odbyła się ona w ramach Tygodnia Bibliotek.

W lekcji wzięli udział uczniowie klas piątej i szóstej. Przeprowadził ją nauczyciel pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Marcin Salamon. Przybliżył proces przemian, jaki przeszła książka – od formy kamiennej i glinianych tabliczek, poprzez papirusowe zwoje, przepisywane ręcznie księgi pergaminowe, drukowane książki papierowe, aż do formy elektronicznej. Siódmoklasiści poznali także różne formy pisma – od obrazkowego, poprzez klinowe aż do rozwiniętych alfabetów: greckiego, łacińskiego i cyrylicy. W trakcie lekcji nie zabrakło polskich akcentów. Uczniowie poznali tytuły i tematykę pierwszych utworów w języku łacińskim powstałych na ziemiach polskich począwszy od X stulecia oraz utworów spisywanych od XIII wieku w języku polskim – zarówno o tematyce religijnej jak i świeckiej.

W trakcie lekcji nauczyciel wykorzystał prezentację multimedialną własnego autorstwa pt. „Zarys historii pisma i książki”. Na zakończenie uczniowie wspólnie rozwiązali test będący podsumowaniem omówionych treści a zarazem „mini-sprawdzianem” z ich znajomości. Piąto – i szóstoklasiści znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem.

Piątkowa lekcja była kolejnym z wielu przedsięwzięć zorganizowanych we współpracy z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Pińczowie.

Robert Karpiński
Marcin Salamon