Na dyskietce i papierze

Na dyskietce i papierze

Dzisiaj kiedy informacji jest bardzo dużo pojawia się problem z ich przechowywaniem. Tutaj z pomocą przychodzi technologia. Możemy zapisać swoje dane na pednrive’ach, dyskach zewnętrznych, w telefonie, w chmurze. Warto jednak czasem zatrzymać się i przyjrzeć jak dawniej były przechowywane i przekazywane informacje. O tym 9 maja rozmawialiśmy z uczniami Szkoły Podstawowej w Michałowie.

Na początku były to materiały, które człowiek znalazł w przyrodzie: skały, kamienne tabliczki, skóry zwierząt. Później człowiek nauczył się sam wytwarzać nośniki: papirus, pergamin, papier. W miarę jak cywilizacja rozwijała się pojawiały się coraz doskonalsze metody i produkty, na których nie tylko przechowywano słowo i obrazy drukowane, ale zapisywano też dźwięk i ruchomy obraz. Dzisiaj wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z jakich narzędzi korzystali ich rodzice lub dziadkowie chcąc na przykład nauczyć się języka obcego lub posłuchać muzyki. O tym w Szkole Podstawowej w Michałowie opowiedział podczas dwóch lekcji Robert Karpiński – nauczyciel-bibliotekarz pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

Prowadzący rozpoczął od krótkiej prezentacji multimedialnej, w której wyjaśnił pojęcia: informacja, wiedza, nośnik informacji. Następnie zaprezentował rozmaite pomoce dydaktyczne – książki, czasopisma, gazety i pokazał uczniom współczesne nośniki: pendrive’y, płyty CD i DVD oraz nieco już zapomniane dyskietki.

W dalszej części zajęć dominowały już materiały, za pomocą których można było zapisywać dźwięk i obraz w postaci zdjęć i filmów w przeszłości. Prowadzący przedstawił kolejno: taśmy do magnetofonu szpulowego, kasety magnetofonowe i kasety VHS. Następnie odtworzył za pomocą magnetofonu dźwięk kasety, zaś za pomocą rzutnika wyświetlił używane dawniej slajdy. Na koniec uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda płyty winylowe i usłyszeć nagrane na niej dźwięki w postaci kursu językowego i fragmentu piosenki.

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem szósto- i siódmoklasistów.

Dziękujemy nauczycielce języka polskiego i historii Agnieszce Śliwie oraz dyrektor szkoły Edycie Zych za zaproszenie i dotychczasową współpracę.

Marcin Salamon
Robert Karpiński