Polska, Norwegia, Francja, Wielka Brytania, Afryka Północna, Włochy, Belgia, Holandia, Niemcy, Związek Radziecki… trudno byłoby znaleźć kraj, którego ziemi nie zrosiłby w czasie II wojny światowej swoją krwią polski żołnierz. Okazją do przypomnienia ogromnego wkładu Polski i Polaków w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami była obchodzona 8 maja 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Tego dnia w naszym kraju przypada Narodowe Święto Zwycięstwa.
Święto ustanowiono w 2015 r. Zastąpiło ono obchodzone w okresie PRL 9 maja Święto Zwycięstwa i Wolności. W celu upamiętnienia okrągłej rocznicy zakończenia wojny pracownicy pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach przygotowali okolicznościową wystawę, na której znalazły się książki, płyty i czasopisma związane z tematyką II wojny światowej, zwłaszcza w kontekście udziału Polaków w tym konflikcie.
W piątek, 9 maja wystawę odwiedzili uczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Pińczowie. Nauczyciel-bibliotekarz a zarazem historyk Marcin Salamon omówił ekspozycję. Była to okazja do przybliżenia licealistom zagadnienia polskiego wysiłku zbrojnego w czasie II wojny światowej. Uczniowie wysłuchali opowieści o kampanii wrześniowej, tworzeniu armii polskiej we Francji, jej walkach w obronie Francji i pod norweskim Narvikiem, bitwie powietrznej o Anglię, obronie Tobruku – w Afryce, szlakach bojowych armii gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka i Ludowego Wojska Polskiego a także o udziale polskich spadochroniarzy w operacji desantowej „Market Garden”. Przybliżając poszczególne treści prowadzący wskazywał na konkretne publikacje prezentowane na wystawie.
Wystawa potrwa do końca maja. Zapraszamy do obejrzenia.
Robert Karpiński
Marcin Salamon