Budynek naszej biblioteki jest bohaterem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które przebiegają pod hasłem W stronę architektury. Młode dziedzictwo.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, poświęconej historii gmachu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach przy ul. Jana Pawła II, który skrywa wiele tajemnic i z którym związane są losy wielu ważnych postaci.
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny w trakcie którego odbywają się wydarzenia kulturalne i edukacyjne związane z historią, kulturą narodową i regionalną. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Nasza biblioteka od wielu lat, corocznie we wrześniu, bierze udział w tym niezwykłym projekcie. Jako instytucja oświatowa staramy się zwrócić uwagę na piękno naszego regionu, na przeszłość narodową i niezwykłe pamiątki lokalnej kultury materialnej. Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi: W stronę architektury. Młode dziedzictwo. Jako, że nasza biblioteka w tym roku obchodzi okrągły jubileusz, 80. lecie istnienia, a mieści się w budynku, który powstał w 1727 roku, postanowiliśmy przybliżyć jego niezwykłą historię. W gmachu, mieszczącym się w Kielcach, przy obecnej ulicy Jana Pawła II, na przestrzeni lat miały swoją siedzibę instytucje oświatowe:
– 1727-1819 – Szkoła księży Bartolomitów;
– 1816-1832 – Szkoła Wojewódzka (Departamentowa):
– 1833-1840 – Gimnazjum Gubernialne;
– 1845-1862 – Szkoła Wyższa Realna;
– 1862-1872 – Gimnazjum Klasyczne;
– 1871-1915 – Miejskie Gimnazjum Rządowe;
– 1916-1919 – Publiczne Gimnazjum Kieleckie;
– 1919-1933 – Państwowe Gimnazjum im. Mikołaja Reja;
– 1934-1939, 1945-1948 – Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego;
-1948-1961 – Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego im. Stefana Żeromskiego;
– 1961-1962 – I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego;
– 1965 do chwili obecnej – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Wśród zasłużonych uczniów znalazły się takie osobistości jak ks. Piotr Ściegienny, Adolf Dygasiński, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Gustaw Herling-Grudziński i wielu innych.
Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem serdecznie zapraszamy 15 września o godzinie 12.00, na wystawę i wykład pod wspólnym tytułem “Historia i architektura budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach”. Wygłosi go Dariusz Kalina.
Polecamy także zestawienie bibliograficzne przygotowane przez Łukasza Kwietnia i poświęcone historii budynku: Microsoft Word – Historia budynku dawnej szkoBy _obecnej siedziby.docm
Małgorzata Pronobis





